U.S. Steel Košice plánuje zaviesť skrátený pracovný týždeň na dlhšie obdobie

U. S. Steel Košice
Budova košickej pobočky spoločnosti U. S. Steel. Foto: archívne, SITA/Ivan Fleischer.

KOŠICE 15. mája (WebNoviny.sk) – Spoločnosť U.S. Steel Košice (USSK) plánuje predĺžiť zavedenie štvordňového pracovného týždňa aj na nasledujúce mesiace pre situáciu na trhu s oceľou.

Informoval o tom v utorok prezident USSK James E. Bruno po stretnutí s ministrom hospodárstva Petrom Žigom. „Všetky kroky, ktoré robíme, týkajúce sa skrátenia pracovného týždňa, robíme po stretnutí s odborármi a budeme v tom pokračovať aj naďalej,“ uviedol Bruno.

Diskusia a o forme pomoci

Peter Žiga po stretnutí povedal, že vláda sa bude snažiť pomôcť USSK v tejto situácii a ministerstvo začalo diskutovať so spoločnosťou ale aj inými veľkými zamestnávateľmi o forme pomoci.

USSK by sa mohla stať takzvaným strategickým zamestnávateľom. „Ide o firmy, ktoré zamestnávajú viac ako 10 tisíc zamestnancov. To sú zamestnávatelia, ktorí keď začnú mať nejaké problémy, výrazne by to mohlo zatriasť trhom práce,“ konštatoval Žiga.

Ako ďalej James Bruno podotkol, situácia na trhoch s oceľou bola v prvom kvartáli veľmi zlá a prognózy na najbližšie obdobie tiež nevyzerajú najlepšie.

Možnosť čerpania neplateného voľna

Predstavitelia USSK a Rada odborov OZ KOVO U.S.Steel Košice sa koncom apríla dohodli na skrátení pracovného týždňa s tým, že zamestnanci budú v máji pracovať iba štyri dni v týždni a v deň voľna budú dostávať 70 percent mzdy.

Po rokovaniach o tom vtedy informoval predseda Rady odborov OZ KOVO U.S.Steel Košice Juraj Varga. Informoval takisto, že skrátený týždeň platí taktiež pre viceprezidentov, generálnych manažérov, riaditeľov a vedúcich oddelení jednotlivých útvarov.

Od polovice apríla mohli zamestnanci USSK čerpať neplatené voľno. Ponuka platila od Veľkonočných sviatkov až do konca apríla, pričom v takom prípade si zamestnanci, ktorí sa pre tento krok rozhodli, museli platiť pomernú časť zdravotného poistenia. Koľkí takúto ponuku prijali, vedenie hutníckej spoločnosti ani odborári nekomentovali.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe James E. BrunoPeter Žiga
Firmy a inštitúcie MH Ministerstvo hospodárstva SRU.S. Steel