U absolventov výcviku v Martine sa salmonelóza nepotvrdila

Vojak
Výcvik bude trvať 12 týždňov v Prápore výcviku Martin a skladať sa bude z dvoch častí – deväť týždňov bude trvať základný výcvik a tri týždne odborná príprava. Foto: SITA/Jakub Julény

BRATISLAVA 9. augusta (WebNoviny.sk) – Zdravotné problémy u absolventov základného vojenského výcviku v Prápore výcviku Martin na základe prvých predbežných výsledkov nespôsobila salmonela. Bakteriálnu nákazu vylúči definitívne až druhá fáza testov.

V súčasnosti sa pracuje aj s verziou, že išlo o vírusové ochorenie, ktoré je však ešte takisto potrebné definitívne potvrdiť. Informovala o tom hovorkyňa rezortu obrany Danka Capáková. Stav všetkých budúcich vojakov je výrazne lepší, v nemocnici v Ružomberku v súčasnosti zostáva hospitalizovaných 44 z nich, v nemocnici v Martine je 14 ľudí a 27 ďalších zostáva izolovaných v rámci Práporu výcviku Martin.

„Situáciou v Prápore výcviku Martin sa okrem našich vojenských hygienikov zaoberá už aj komisia zo sekcie kontroly. Samozrejme, ak to bude potrebné, prijmeme na základe jej záverov ďalšie opatrenia a vyvodíme dôsledky,“ povedal minister obrany Peter Gajdoš. Zároveň pripomenul, že prvé opatrenia prijali ešte v nedeľu. „Tých, u ktorých sa vyskytlo čo i len podozrenie na infekciu, sme okamžite izolovali,“ zdôraznil. Zároveň všetkých poučili o nutnosti zvýšenej hygieny a priestory dezinfikovali.

Hygienici naďalej pokračujú v pátraní po zdroji nákazy. Výcvik tých absolventov základného vojenského výcviku, ktorí nemali žiadne zdravotné problémy, už v Prápore výcviku Martin pokračuje v zmysle upraveného plánu výcviku.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Danka CapákováPeter Gajdoš
Firmy a inštitúcie MO Ministerstvo obrany SROzbrojené sily Slovenskej republiky