Desiatky vojakov z Martina hospitalizovali v nemocnici

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Vojaci
Foto: SITA/Dušan Hein

RUŽOMBEROK 8. augusta (WebNoviny.sk) – Zdravotné žalúdočné problémy s podozrením na infekčné ochorenie zaznamenali od nedele v martinskom prápore u 87 absolventov základného vojenského výcviku. V nemocniciach v Ružomberku a v Martine hospitalizovali 57 z nich. Ostatných, u ktorých príznaky neboli akútne, izolovali na útvare. Médiá o tom informoval minister obrany SR Peter Gajdoš, ktorý aj vojakov navštívil a oboznámil sa so situáciou.

„V súčasnosti je predčasné robiť závery. Čakáme na výsledky analýz expertov v oblasti hygieny. Samozrejme nás táto situácia veľmi mrzí. Na základný vojenský výcvik nastúpili títo ľudia len minulý týždeň. Žiaľ, na začiatok svojej vojenskej kariéry teda nebudú mať asi najlepšie spomienky,“ povedal šéf rezortu obrany.

Minister Gajdoš v tejto súvislosti uviedol, že strava je v Prápore výcviku Martin riešená dodávateľským spôsobom. „Samozrejme v našom útvare v Martine boli okamžite prijaté protiepidemické opatrenia, aby sa nákaza ďalej nešírila,“ zdôraznil s tým, že v súčasnosti nie je možné povedať viac.

Ako uviedol hlavný lekár Ozbrojených síl SR plukovník Vladimír Lengvarský, všetci u ktorých sa problémy vyskytli, sú v stabilizovanom stave a situácia sa postupne zlepšuje.

„Boli prijaté opatrenia, aby sme podchytili výskyt nových ochorení,“ zdôraznil. Vysvetlil, že nákaza sa prejavila výskytom žalúdočných ťažkostí a zvýšenou teplotou. „V súčasnosti ešte nie je možné povedať, či ide o ochorenie vírusového alebo bakteriálneho pôvodu,“ povedal.

Celkovo 44 absolventov základného vojenského výcviku je v súčasnosti hospitalizovaných v Ústrednej vojenskej nemocnici Ružomberok, z toho 10 žien. Ďalších 13 vojakov hospitalizovali v Univerzitnej nemocnici Martin.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Peter Gajdoš
Firmy a inštitúcie MO Ministerstvo obrany SROzbrojené sily Slovenskej republiky