Týždeň očami Pavla Urbana: Vláda ako turecká telenovela. Pellegrinimu škrt cez rozpočet

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
VLÁDA: Ústredný krízový štáb SR
Zľava: Podpredsedníčka vlády a ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Veronika Remišová, minister financií Igor Matovič a podpredseda vlády a bývalý minister hospodárstva Richard Sulík. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel.

Konečne sme sa dočkali vládneho rozhodnutia o spôsobe testovania na COVID-19. Nasledujúcich deväť dní sa bude realizovať tzv. skríning. Využiť to chce Peter Pellegrini, ktorý vidí šancu popri testovaní obyvateľstva zozbierať aj ich podpisy za referendum o predčasných voľbách.

Vicepremiér Richard Sulík s premiérom Igorom Matovičom sa konečne na niečom dohodli, aspoň tak to tvrdí premiér. Počkajme si však radšej na ďalšie vyhlásenia na sociálnych sieťach.

Budeme robiť skríning. Čo to vlastne je?

Budú Nihan a Kemal šťastní? Yiğit nikdy neveril v osudovú lásku. Kým nestretol Nur. Podarí sa im prekonať všetky prekážky? Toto sú základné otázky tureckých telenoviel. Základná otázka slovenskej vládnej telenovely bola: Bude celoplošné testovanie, alebo nie?

Rokovania kabinetu uplynulý týždeň pripomínali práve turecké nekonečné seriály. Začalo sa to pred týždňom a skončilo v nedeľu večer. Nikto nevedel, aký bude koniec, ale tak, ako je to v seriáloch, všetci tušili, že bude šťastný. A tak aj bolo.

Ministri sa namiesto na klasickom celoplošnom testovaní dohodli na skríningu. Sám som úplne nevedel, aký je v tom rozdiel, a preto som si to vyhľadal aj pomocou internetu. Ako som sa dočítal, ide o označenie činností, na základe ktorých vyhľadávajú v populácii jedincov s chorobami, ktoré ešte nemajú klinické príznaky.

Ak som to dobre pochopil, skríning je iba iný názov pre testovanie a koaličným partnerom zmena označenia zrejme stačila, aby konečne všetci – s výnimkou vicepremiérky Veroniky Remišovej – súhlasili.

Testovanie obyvateľstva sa roztiahne na deväť dní, aby ľudia nemrzli na uliciach. Do akcie sa môžu zapojiť aj samosprávy, ktoré práve na prvé celoplošné testovanie najviac hundrali. Tentoraz by za to mali mať aj zaplatené.

Podľa vlády päť eur na jedného otestovaného občana je dosť. Uvidíme, či má pravdu a bude to dostatočne motivujúce. Ja si myslím, že pre niektoré obce áno. Prinesie im to isté peniaze, ale aj ukáže schopnosti starostov v prípade, že chcú znovu kandidovať.

Viacdňové testovanie je pre Pellegriniho škrtom cez rozpočet

Skríning natiahnutý na viac dní je asi škrtom cez rozpočet pre najpopulárnejšieho opozičného politika. V dlhých radoch vymrznutých občanov, ktorí nadávajú na Matoviča aj jeho vládu, videl svoju šancu, ako vyzbierať dostatočný počet podpisov potrebných na vypísanie referenda za predčasné voľby.

Právom opozície je, samozrejme, robiť všetko v medziach zákona, aby zosadila vládu a dostala sa k moci. Otázkou však je, či je morálne zneužívať práve najhroznejšiu pandémiu v posledných desaťročiach pre uskutočnenie svojho cieľa.

Nezazlieval by som mu, ak by podpisy zbieral na námestiach, tak, ako sa to robilo doteraz. Robiť to ale počas testovania, na ktoré pôjdu občania, aby si možno zachránili vlastný život alebo život svojho príbuzného, je trochu priveľa.

Prieskumy verejnej mienky však Pellegrinimu hovoria, že práve teraz je šanca znovu sa vrátiť k moci. Očakáva to nielen predseda Hlasu, ale aj mnohí, ktorí skončili za mrežami po jeho odchode. Nezabúdajme, že práve on a jeho kumpáni, či už z Hlasu alebo Smeru, sú dokonalou ukážkou, ako sa dá zdevastovať krajina.

Zakopú Matovič a Sulík bojovú sekeru?

Pellegrini vidí, že vo vládnej koalícii vzťahy nie sú harmonické. Jej prípadná samodeštrukcia by mu pomohla, aby sa nemuseli jeho ľudia ponevierať po uliciach a hľadať rady nahnevaných občanov. Na Matovičovi je, aby mu k tomu nedopomohol.

Určite nedôjde k náprave vzťahov, ak bude Sulíkovi vytýkať, že je zodpovedný za smrť 4 300 ľudí. Ak je to pravda, tak prečo ho jednoducho neodvolá a možno aj neiniciuje trestné stíhanie? On dobre vie, že preukázať to nemôže. Preto by bolo lepšie, aby trochu cúvol aj za cenu ďalšieho poklesu preferencií.

Na druhej strane aj Sulík vie, že ak by opustil vládu, voliči by mu to mohli spočítať, lebo ani on nie je bez viny. Bude súhlas o spôsobe testovania ich nový začiatok? Bohužiaľ, som presvedčený, že nie. Obaja sú totiž príliš samoľúbi, aby spory ukončili. Škoda.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Igor MatovičPeter PellegriniRichard SulíkVeronika Remišová
Firmy a inštitúcie Hlas-SDSMER-SDVláda SR