Slovensko čaká celoplošné skríningové testovanie, oznámil premiér Matovič

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Igor Matovič
Predseda vlády SR Igor Matovič počas tlačovej besedy po rokovaní 69. schôdze vlády SR. Bratislava, 17. január 2021. Foto: SITA/Alexandra Čunderlíková
  • aktualizované 17. januára 20:50

Na Slovensku sa uskutoční celoplošné skríningové testovanie. Na tlačovej konferencii to po nedeľňajšom rokovaní vlády oznámil predseda vlády Igor Matovič (OĽaNO).

Celoplošné skríningové testovanie vláda nazvala projektom „Zachráňme spoločne životy”. Testovanie začne v pondelok 18. januára a bude trvať do utorka 26. januára.

Predĺžili zákaz vychádzania

Minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO) oznámil, že vláda predĺžila zákaz vychádzania do nedele 7. februára.

Od stredy 27. januára sa občania, ktorí nebudú môcť pracovať z domu, budú musieť preukázať negatívnym výsledkom antigénového testu alebo PCR testu.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Obmedzenie bude platiť aj pre návštevy prírody, ale len pre občanov od 15 do 65 rokov.

Podľa Krajčího na test nemusia ísť ľudia, ktorí ostanú v domácej karanténe a zákaz vychádzania porušia len v prípade, že potrebujú naplniť nevyhnutné životné potreby.

Krajinu rozdelia podľa výsledkov

Krajčí plánuje oznámiť výsledky celoplošného testovania v piatok 29. januára.

„Následne rozdelíme Slovensko na 37 horších a 36 lepších okresov. V tých 37 horších okresoch sa tento skríning zopakuje a potom od stredy 3. februára sa ľudia z tých okresov budú musieť opäť preukazovať negatívnym výsledkom testu až do nedele 7. februára,“ povedal Krajčí.

Testy, ktoré sa budú kontrolovať od 7. februára nesmú byť staršie ako sedem dní.

Matovič uviedol, že chce, aby sa vďaka projektu „Zachráňme spoločne životy“ vrátili deti do škôl na začiatku februára.

Zavedú COVID automat

Krajčí zároveň uviedol, že okresy s lepšími výsledkami budú od nedele 7. februára nabiehať na COVID automat. Pre okresy s horšími výsledkami bude aj po tomto dátume platiť zákaz vychádzania.

Viac o téme: Koronavírus

Minister zdravotníctva vysvetlil, že ľudia, ktorí sa otestujú napríklad v pondelok 18. januára a budú mať negatívny výsledok testu, ten bude platný aj po 27. januári, ak boli testovaní v okrese, ktorý bude patriť medzi 36 okresov s lepším výsledkom.

Test budú musieť podstúpiť aj osoby, ktoré už za sebou majú očkovanie proti ochoreniu COVID-19.

Výnimka z testovania

Krajčí vysvetlil, že na Slovensku ešte nikto nepodstúpil následné očkovanie, ktoré má prebehnúť 28 dní po prvom očkovaní.

Na vytvorenie dostatočného množstva protilátok je navyše potrebných ďalších 14 dní.

Ak však už niekto napríklad v zahraničí podstúpil očkovanie dvomi očkovacími dávkami a medzičasom ubehlo už 14 dní, testovanie nebude musieť podstupovať.

Testy nebudú musieť podstúpiť ani ľudia s ťažkým zdravotným postihnutím.

Mestám a obciam zaplatia

Podľa Matoviča by malo byť pretestovaných celkovo 2,2 milióna ľudí. Tiež prezradil, že ho oslovila spoločnosť, ktorá používané antigénové testy vyrába.

Tá Slovensku ponúkla antigénové testy, ktoré by sa do nosa vsúvali len do hĺbky dvoch centimetrov. Spoločnosť by mohla tento typ testov na Slovensko dodať už v marci.

Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak (Sme rodina) uviedol, že vláda je pripravená pri testovaní pomôcť samosprávam finančne, materiálne aj logisticky.

Za každý vykonaný test dostane mesto alebo obec päť eur.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Igor MatovičMarek KrajčíMilan Krajniak