Týždeň očami Pavla Urbana: Rusko vraj chce ovplyvniť voľby na Slovensku a Matovič pokračuje s chaosom

VLÁDA: Ceny energií pre domácnosti
Igor Matovič. Foto: archívne, SITA/Diana Černáková.
Tento článok pre vás načítala AI.

Rusko vraj chce ovplyvniť voľby v prospech Smeru-SD. Samozrejme u Fica to popierajú, ale určite nikoho neprekvapuje, že Moskve nie je ľahostajné, kto bude na Slovensku vládnuť ďalšie štyri roky. Matovič pokračuje s chaosom v parlamente. Zvoláva mimoriadnu chôdzu, na ktorej sa bude hlasovať o ďalšom rozdávaní peňazí.

Rusko už voľby ovplyvňuje

Exminister obrany Jaroslav Naď prišiel s informáciou, že „občan Slovenskej republiky bol v Rusku prebrať peniaze v prospech Smeru na manipuláciu volieb“. Podľa neho takúto spravodajskú informáciou dostali najvyšší ústavní činitelia zo zahraničia.

Pravosť jeho slov ťažko možno overiť, lebo spravodajské informácie sú utajené a Smer to samozrejme ihneď poprel. Či ide o jeden z ďalších hoaxov na slovenskej politickej scéne sa asi nikdy nedozvieme, ale prítomnosť ruských spravodajských informácií na slovenskej internetovej scéne asi nikto nepoprie.

O tom svedčí aj najnovší prieskum o postoji občanov okolitých krajín k vojne na Ukrajine. Až 69 percent opýtaných na Slovensku si myslí, že dodávka zbraní na Ukrajinu iba provokuje Rusko a približujeme sa vojne. Až tretina občanov by zahlasovala za vystúpenie z NATO. Viac ako polovica opýtaných si myslí, že za vojnu u nášho východného suseda je zodpovedná priamo Ukrajina, alebo Západ.

Toľko v krátkosti o prieskume Globsecu, ale aj to potvrdzuje aký silný je ruský vplyv na Slovensku. Názory občanov sa nezmenili len tak náhodou. Rusko prišlo k záveru, že práve Slovensko je krajinou, kde sa im podarí ľahko presadiť svoju pravdu. Musím priznať, že im v tom v značnej miere pomohla aj politická situácia, lebo v krajine kde vládne chaos sa najľahšie dajú podstrčiť dezinformácie. Keď im v tom pomáhajú aj niektorí domáci politici, úspech je garantovaný.

Rusi to robia po celom svete

Rusko je aj z minulosti známe, že sa bude všade snažiť pomôcť jemu blízkym osobám dostať sa k moci. Spomeňme si na voľby v USA v roku 2016, kde doteraz prebieha vyšetrovanie o zásahu Ruska v prospech Donalda Trumpa.

V tom istom roku sa dokonca údajne podieľalo na pokuse o štátny prevrat v Čiernej Hore, keď v prezidentských voľbách zvíťazil prozápadne orientovaný Milo Djukanović. Polícia vtedy zatkla niekoľko občanov zo Srbska a dvom agentom ruskej tajne služby GRU sa podarilo utiecť.

Sme svedkami aj ďalších správ z viacerých európskych krajín, kde sa hovorilo o pokuse zasahovať do rozhodovania občanov.

Od začiatku vojny na Ukrajine sa táto aktivita určite stupňuje, lebo Vladimír Putin potrebuje predovšetkým v krajinách Európskej únie dostať k moci osoby, ktoré sú mu blízke. Tým by ešte viac skomplikoval uvalenie ďalších sankcií za útok na Ukrajinu. Maďarský premiér Viktor Orbán mu iste nestačí.

Prečo sa spomína práve Smer? Pozrime sa, kto rétorikou najviac zodpovedá Putinovi. Sú to Republika a Smer. V minulosti sa spomínalo financovanie ĽSNS, ale v Moskve asi uvideli, že táto strana na Slovensku už nič nedosiahne.

Republika je síce viac proruská, ale Smer osloví viac občanov a je evidentné, že svojim postojom k vojne na Ukrajine viac pomáha Putinovi ako Zelenskému. Výsledky prieskumu Globsec to potvrdzujú.

Matovič nesklamal

Poslanci akosi nezvládli posledné hlasovania v parlamente a jeho predseda Boris Kollár sa rozhodol schôdzu ukončiť.

Problém nastal, keď si niektorí členovia zákonodarného zboru uvedomili, že ich nespočetné návrhy, ktorými sa majú rozdávať peniaze, sa vlastne už nebudú môcť schváliť. Čím by oslovili voličov, keď inú agendu vlastne ani nemajú? Samozrejme hneď si to uvedomil aj líder OĽaNO Igor Matovič a promptne zozbieral podpisy na mimoriadnu schôdzu, kde by sa tento problém vyriešil.

Počas riadnej schôdze už urobili sekeru v rozpočte asi 600 miliónov eur a teraz sa k tomu chystajú pridať niekoľko ďalších stovák. Premiér Ľudovít Ódor sa len môže pousmiať, lebo on tú dieru v rozpočte plátať nebude. Budú to robiť ďalší poslanci parlamentu. Nech sa oni s tým potom trápia.

Nech si uvedomia poslanci Smeru, Hlasu, OĽaNO a ďalších strán, ktoré sa dostanú do parlamentu, že o rok peňazí nebude a na vine budú práve oni. Kto si to však o rok bude na to pamätať, dôležité je predsa dostať sa do parlamentu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Donald TrumpIgor MatovičJaroslav NaďMilo DjukanovičViktor OrbánVladimir PutinVolodymyr Zelenskyj
Firmy a inštitúcie GlobsecHnutie RepublikaKotleba - Ľudová strana Naše SlovenskoOĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnostiSMER-SD