Týždeň očami Pavla Urbana: Problémy s lekármi idú do finále a má „láska“ Kollára a Matoviča vyššiu cenu ako 800 miliónov eur?

Igor Matovič, Boris Kollár
Podpredseda vlády a minister financií Igor Matovič (OĽaNO) a predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina). Foto: archívne, SITA/Diana Černáková.

Do uzavretia možnej dohody medzi lekármi a vládou zostáva už len pár dní. Pred dvomi mesiacmi som položil otázku, či nás bude mať kto liečiť. Odvtedy sa toho udialo málo a otázka je s blížiacim sa začiatkom decembra čoraz viac aktuálnejšia. K tomu sa pridal aj Boris Kollár, ktorý začal so svojou tradičnou hrou, opäť vydiera.

Matovič má proti sebe aj Kollára

Igor Matovič začal byť v rokovaniach s lekármi zrazu štedrý. Prekvapujúco navrhol platy, ktoré by sa, aspoň on tak tvrdí, mali vyrovnať s lekármi v Česku.

Na rade sú teraz lekári, ktorí síce privítali rozhodnutie nášho financmajstra, ale zároveň požadujú splnenie aj ďalších siedmich požiadaviek. Verím, že sa nejaký kompromis nájde a od prvého decembra nenastane v niektorých nemocničných zariadeniach kolaps.

Ponuka Matoviča sa môže zdať ako úprimná snaha aspoň z časti vyriešiť problémy v slovenskom zdravotníctve. Otázka však znie, prečo prišla až teraz a nie ešte na začiatku krízy, aby sme všetci takmer dva mesiace netŕpli, čo bude ďalej. Odpoveď je jednoduchá.

Boris Kollár doteraz mlčal a nechal nech si to Matovič vyžerie, ale keď videl, že naozaj ide do tuhého, čo by mohlo poškodiť aj jemu a jeho „rodine“, pritlačil. Jednoducho odkázal ministrovi financií, že on vo vláde, ak sa táto vec nedá do poriadku, nebude. Bol to iste pre Matoviča varovný signál, aby v snahe zachovať svoje kreslo pristúpil na niečo, čo doteraz rázne odmietal.

Z uvedeného možno dedukovať, že jemu možno zdravotnícka kríza doteraz aj vyhovovala, aby sa zbavil ministra Vladimíra Lengvarského a dostal späť svojho miláčika Mareka Krajčího, ale teraz je ohrozený priamo aj on. Preto aj prišiel jeho veľký obrať v púšťaní peňazí pre lekárov. Nechce predsa stratiť svojho najobľúbenejšieho koaličného partnera, ale ešte horšie, že by tým stratil aj svoj post. To si predsa nemôže dovoliť. Uvidím, čo urobí s ďalším vydieraním Kollára.

Prídeme o viac ako 800 miliónov eur?

Čoskoro sa začne schvaľovať štátny rozpočet. Pravicovo-extrémistická koalícia ho možno aj schváli v navrhnutej podobe, ale to nás všetkých možno bude stáť vyše 800 miliónov eur. A znovu je v hlavnej úlohe Sme rodina a jej vydieranie.

Nie som žiadny ekonóm, ale pokúsim sa iba stručne vysvetliť, o čo ide. V podmienkach čerpania prostriedkov z európskeho Plánu obnovy bolo aj dodržiavanie výdavkových limitov a vláda sa za to zaviazala.

Príslušný zákon aj schválila, ale s realizáciou to ide ťažšie. V návrhu rozpočtu sa s tým veľmi nepočíta a Európska komisia dala jasne najavo, že môžeme prísť o viac ako 800 miliónov eur. Žiadne vydieranie, jednoducho fakt, že Brusel žiada dodržať niečo, k čomu sme sa zaviazali.

Možno by sa tak aj stalo, keby to Kollár a jeho „rodina“ neblokovali. Týmto by sa podľa ministra práce Milana Krajniaka musel rozpočet zoštíhliť o 500 miliónov eur. „To ja nikdy neurobím,“ povedal minister. Dodal, že o tom budú s Bruselom rokovať. Samozrejme aby si pred voľbami zabezpečili popularitu.

Podobá sa mi to veľmi na Maďarsko, peniaze nám dajte, ale my si tu budeme robiť, čo chceme. Samozrejme Európska komisia nie je naša vláda, kde sa dá vydieraním dosiahnuť všetko. V tomto prípade nemôže Kollár hroziť, že opustí Európsku úniu, lebo tam by sa len pousmiali.

Na rade je samozrejme minister financií Matovič. Musí zhodnotiť, či jeho „láska“ s Kollárom a vlastné kreslo majú vyššiu ceny ako 800 miliónov eur. Neprekvapilo by ma, keby zasa podľahol vydieraniu a obvinil napríklad priamo premiéra Eduarda Hegera, že je neschopný a nepresadil na európskej úrovni predvolebné požiadavky Borisa Kollára. Jednoducho, Matovič nás ničím nemôže prekvapiť.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Boris KollárEduard HegerIgor MatovičMarek KrajčíMilan KrajniakVladimír Lengvarský
Firmy a inštitúcie EK Európska komisiaSme rodina