Týždeň očami Pavla Urbana: Matovič a Sulík sa musia vzdať funkcií. Zachráni tým Remišová vlastnú stranu?

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
PREZIDENTKA: Prijala predstaviteľov koalície
Zľava: Podpredsedníčka vlády a ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI) SR Veronika Remišová, podpredseda vlády a minister hospodárstva SR Richard Sulík Foto: SITA/Jana Birošová

Všetci sme očakávali, že sa koaličná kríza konečne ukončí. Vyhlásenie premiéra však znovu vyvolalo vlnu nevôle koaličných partnerov. Veronika Remišová dokonca žiada odchod predsedov OĽaNO a SaS z vládnych funkcií.

Za mrežami je aj doterajší šéf Slovenskej informačnej služby. Zákrok NAKA všetkých prekvapil, možno je to náznak nových časov.

Očkovanie proti COVID-19 pokračuje, ľudia sa hrnú do vakcinačných centier a zároveň nadávajú. Majú dôvod?

Remišová chce zachrániť seba a stranu

Z vládnych funkcií majú odstúpiť Igor Matovič a Richard Sulík, druhá možnosť sú predčasné voľby. Vyhlásila to predsedníčka strany Za ľudí Veronika Remišová. Predsedom oboch strán odkázala, že ak svoje egá neprekonajú, uvrhnú krajinu do úplného chaosu v čase najväčšej krízy od 2. svetovej vojny.

Výzva od predsedníčky najmenšej koaličnej strany niekoho prekvapila. Tí, ktorí sledujú politickú scénu, vedia, že sa očakávala. Situácia v jej strane je prinajmenšom chaotická. Niektorí poslanci vystúpili z poslaneckého klubu, ďalší zahlásili, že tak urobia, ak nedôjde k zmene na čele vlády.

Remišová si je vedomá, že po odchode Andreja Kisku z postu predsedu strany nemá situáciu v nej pod kontrolou a pravdepodobne zhodnotila, že tak pre ňu, ako aj pre stranu, je lepšie vysloviť takéto ultimátum.

V prípade predčasných volieb by možno práve ona využila súčasné hádky vo svoj prospech. Veď predsa na nikoho neútočila a stále žiadala upokojenie situácie. Pochopia to aj voliči?

Odchod Sulíka a Matoviča? Ťažko

Neočakávam, že sa Matovič a Sulík rozhodnú pre takýto krok, lebo hrdosť im to nedovolí. Vedomí sú si, že prípadný odchod Za ľudí z vládnej koalície neznamená zároveň aj pád vlády, no určite by to znamenalo ďalšie sklamanie ich voličov. Tí by iste nepochopili, že márnomyseľnosť dvoch predsedov strán je dôležitejšia ako ciele, ktoré vytýčili pred voľbami, a za ktoré občania hlasovali.

Premiér už urobil prvý krok pre záchranu súčasnej situácie. Podľa medializovaných informácií ponúkol, že sa dočasne stiahne do úzadia a niektoré svoje kompetencie presunie na iného člena kabinetu. Riešenie je očakávané, ale či aj dostatočné.

Už sme boli svedkami, keď sľuboval, že nebude zasahovať do riešení v boji s pandémiou a predsa nevydržal. Jeden deň sľúbi, že nebude vystupovať proti koaličným partnerom a ihneď na druhý deň pri demisii Mareka Krajčího na nich emocionálne zaútočí. Veriť mu už môžeme ťažko.

Richard Sulík vie, že ľudia stále nezabudli na pád vlády Ivety Radičovej. Rovnaký krok po desiatich rokoch by mu už ťažko odpustili. Počkajme, aké rozhodnutie oznámi.

Obaja predsedovia sú si vedomí, že predčasné voľby by pre nich mohli byť pohromou. Obzvlášť, keď ich nevylučuje aj ďalšia vládna strana Sme rodina.

Pčolinského zatknutie neotriaslo politickou scénou

Riaditeľ SIS Vladimír Pčolinský pôjde do väzby. Rozhodol o tom špecializovaný súd. V čase úplného chaosu vo vládnej koalícii a neustálych hrozieb pandémie, sa táto správa nestala top správou, aj keď by sa podľa dôležitosti mala.

Ide o prvého nominanta súčasnej vlády, ktorý pôjde zatiaľ za mreže, ale zároveň aj šéfa tajnej služby.

Prekvapujú aj reakcie tak koaličných ako aj opozičných politikov. Jedni hovoria, že vyšetrovatelia nepozerajú na stranícke tričko. Tým, ktorí tvrdili že doterajšie zatýkania sú politicky motivované, správa vybila zbraň.

Objavili sa aj vyhlásenia o akejsi mocenskej vojne a vojne policajtov. Radšej počkajme, ako definitívne rozhodne súd. Pčolinský oznámil, že sa vzdáva funkcie šéfa SIS. Možno sa týmto krokom chcel vyhnúť väzbe, aby súd nemohol konštatovať, že bude ovplyvňovať svedkov. Sudca však nebol toho názoru.

Za chaosom v očkovacích centrách sú hlavne ľudia

Denne počúvame správy o chaose pred očkovacími strediskami. Opoziční politici poukazujú, že vláda to nezvládla a aj preto by mala odstúpiť. Ja osobne však môžem povedať, že v značnej miere sú vinníkmi sami ľudia.

Keď som prišiel na očkovacie stredisko v Trnave, musím priznať, bol som šokovaný. Viac ako sto ľudí sa tlačilo na bránu strediska, o dodržiavaní povinného odstupu, napriek neustálym upozorneniam policajtov, nemohlo byť ani reči.

Neskôr som dokonca počul, že niektorí z nich mali dohodnutý termín až o hodinu neskôr, ale chceli byť čím bližšie k bráne. Neviem, prečo sa tam tlačili, keď boli neustále hlasno informovaní, ktoré termíny sú na rade a hlavne tam ešte nemali čo robiť.

Viacerí z nich si robili fotky, aby pravdepodobne mohli na sociálnych sieťach ukázať, ako je všetko zle organizované. Organizácia však bola mimoriadna, lebo všetko od registrácie po samotné očkovanie trvalo iba niekoľko minút. Neorganizovaní boli iba samotní ľudia.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Andrej KiskaIgor MatovičIveta RadičováRichard SulíkVeronika RemišováVladimír Pčolinský
Firmy a inštitúcie NAKA Národná kriminálna agentúraOĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnostiSaS Sloboda a SolidaritaSIS Slovenská informačná službaZa ľudí