Týždeň očami Pavla Urbana: Lekári pôjdu na operačné sály. A Matovič? Musel sa znovu zviditeľniť

Igor Matovič
Minister financií Igor Matovič. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel.

Pred týždňom som napísal, že sa lekári a vláda dohodnú a kolaps v nemocniciach nenastane. Môj predpoklad sa potvrdil a dohoda je na svete. Nerodila sa ľahko, ale dosiahla sa, keď na rokovaniach už nebol prítomný minister financií Igor Matovič. Ten však svojej povesti neostal nič dlžný a lekárov znovu dourážal.

Podstatné je, že nás bude mať kto liečiť

Začal sa svetový futbalový šampionát a napriek neúčasti Slovenska v Katare verím, že každý pozerá, čo predvádzajú svetové hviezdy. Niektorí členovia vlády a lekárskych odborov však všetky zápasy vidieť nemohli, lebo hrozilo, že od decembra nás v nemocniciach nebude mať kto liečiť.

Dohoda sa predsa len dosiahla a málokto bude pozerať za akú cenu. Niekto povie, že tri až štyri tisíc euro lekárom špecialistom je veľa, ale pozrime sa napríklad na niektoré platy v našej samospráve. Pred mesiacom sa konali voľby a miestne aj obecné zastupiteľstvá ešte nestihli schváliť nové platy šéfom miest či obcí. Niektoré však boli extrémne rýchle. Uvediem iba niektoré príklady.

Zastupiteľstvo rómskej osady Jarovnice pri Sabinove, ktorá ma viac ako 7000 obyvateľov, schválilo, že starosta Florián Giňa bude podľa informácií z médií dostávať 5040 eur. Samozrejme takéto platy možno schváliť iba ak má starosta za sebou, ako sa hovorí, „svoje“ zastupiteľstvo. V opačnom prípade sa bude škrtať.

O platoch primátorov nebudem ani hovoriť. Richard Rybníček z Trenčína bude dostávať viac ako 6800 eur. Tento si to možno aj zaslúži, lebo predsa vedie mesto, ktoré má takmer 60-tisíc obyvateľov.

Nezaslúži si však 4000 špičkový chirurg, ktorý za svojich 30 rokov zachránil stovky, možno aj tisíce životov? Aj takto sa môžeme pozrieť na posledné „vydieranie“ lekárskych odborov. Dobre je, že sa situácia upokojila, ale k tomuto predsa nemuselo vôbec dôjsť, keby sa načas začalo rokovať a nečakalo sa na poslednú chvíľu.

Matovič sa musí zviditeľniť

Dohoda sa už dosiahla bez prítomnosti „financmajstra“ Igora Matoviča. Niekto povie chvála Bohu, že tam nebol, lebo by sme aj naďalej tŕpli, čo nás bude čakať. Pravdou je, že ju musel predsa odklepnúť, lebo ide o dosť veľký zásah do verejných financií. Umožnilo mu to však, aby mohol aj naďalej nadávať na lekárov.

Na sociálnej sieti napísal, že nedokáže viac sedieť zoči-voči ľuďom, ktorí na rokovaní o sebe povedia, že sú elita národa „a zároveň cynicky, chladnokrvne a s ironickým úsmevom vám šplechnú do očí, že im je jedno, kto bude liečiť ľudí bojujúcich o život v nemocniciach po 1. decembri“.

No je to predsa Matovič. Jeho neprítomnosť na rokovaniach nechceli komentovať ani odborári a ani samotný premiér Eduard Heger. Šéf odborárov Peter Visolajský na tlačovke po dosiahnutí dohody na Matovičov status iba povedal, že mu želá skoré uzdravenie. Možno je to najlepší komentár na slová Matoviča.

V jednom má však minister financií pravdu, teraz sa možno pobúria aj iné profesie a budú podobným spôsobom požadovať zvýšenie miezd. Nie je to však nič neobvyklé, veď napríklad aj v Nemecku štrajkovali zamestnanci železníc alebo leteckej spoločnosti a preprava bola ohromená.

Rokovalo sa a vyriešilo sa, lenže oni nemali v čele ministerstva financií Igora Matoviča. Nech si zvykne, že nasledujúci rok a pol vo funkcií nebude mať ľahkých.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Eduard HegerIgor MatovičPeter Visolajský