Týždeň očami Pavla Urbana: Hegerovi sa rozpadáva dočasná vláda. V Bratislave potešili Putina

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Premiér Eduard Heger.
Eduard Heger. Foto: archívne, SITA/Diana Černáková.
Tento článok pre vás načítala AI.

Po opodstatnenom nútenom odchode ministra financií Igora Matoviča, vládu poverenú riadením štátu do volieb opustil aj Vladimír Lengvarský. Poverený premiér Eduard Heger nemôže pribrať nových ministrov a tak sa okrem ministerstva financií ujal aj zdravotníctva. V Bratislave sa zoskupilo niekoľko tisíc milovníkov Vladimíra Putina, aby ho podporili v akciách na Ukrajine. Účastníci síce hlásali mier, ale tričkami a heslami dávali jasne najavo, koho podporujú.

Bude musieť zakročiť prezidentka?

Eduard Heger musí mať určite hlavu v smútku, keď zostal v dočasnej vláde bez ďalšieho ministra. Iste nesmúti za samotným Lengvarským, čo aj dal najavo keď mu začal spočítavať chyby v spravovaní ministerstva, ale nad tým, že teraz bude prosiť všetkých zostávajúcich ministrov, aby neurobili rovnaký krok.

Je si vedomý, že v opačnom prípade ho pravdepodobne môže prezidentka Zuzana Čaputová prinútiť, aby aj on sám opustil úrad vlády a na jeho miesto priviedla niekoho, komu bude dôverovať, že sa mu nejakým spôsobom podarí dotiahnuť krajinu, bez väčšej ujmy, do predčasných volieb.

Nechcem hodnotiť prácu Lengvarského, lebo tak ja ako aj väčšina z nás má málo informácií o tom, čo sa na jeho ministerstve dialo. Podľa jedných informácií zlyhal pri pláne obnovy, na druhej strane však bolo počuť hlasy, že predseda OĽaNO Igor Matovič, ktorý od samotného začiatku kládol Lengvarskému polená pod nohy, mal na ministerstve vlastné kádre, ktoré znemožnili ministrovi konať lepšie.

Jedno je však isté, Heger to nebude mať ľahké, lebo okrem vedenia vlády, musí spravovať dve ministerstvá a ešte k tomu aj pracovať na vlastnej budúcnosti. S vizitkou osoby, ktorá sa nevedela odpútať od Matoviča, bude v predvolebnej kampani ľahkých terčom. Koho presvedčí aby mu dôveroval, že vie riadiť krajinu keď nedokázal zvládnuť ani v pokoji krajinu priviesť do predčasných volieb.

Pohromou pre neho by bolo, ak by mu nakoniec prezidentka odobrala poverenie predsedať vláde, lebo by nemal žiaden argument na vlastnú obhajobu. Hrozba, že takýto krok by priviedol Roberta Fica k moci už asi ani veľmi neobstojí, lebo práve on s jeho straníckym lídrom urobili najviac, aby sa tak prípadne stalo.

Fico naopak nemusí robiť takmer nič, lebo všetko mu nahráva do karát. Jeho cieľom ešte asi bude nejakým spôsobom sa zbaviť Petra Pellegriniho, alebo ho aspoň prinútiť spolupracovať a cestu k moci má otvorenú.

Milovníci Putina pochodovali Bratislavou

Nespochybňujem právo občanov vyjadriť svoj názor na aktuálne dianie okolo seba. Prekvapuje ma však množstvo ľudí, ktorí vyšli do bratislavských ulíc dať podporu Vladimírovi Putinovi a tomu čo sa deje na Ukrajine. Možno viacerí z nich prišli naozaj podporiť mier, ale niektorí tričkami a heslami dali jasne najavo, že sú za mier podľa predstáv ruského prezidenta.

Ruská propaganda pracuje na plné obrátky. Keď jej v tom pomáhajú aj niektoré politické strany v jednotlivých krajinách, darí sa jej vylákať do ulíc tisíce ľudí. Pozrime sa na Moldavsko, Srbsko, susedné Česko, ale aj na samotné Slovensko a uvidíme, že je pomerne úspešná.

Jasné je, že nejde o väčšinový názor obyvateľstva, ale aj tá pomerne malá skupina kričí oveľa hlasnejšie ako protistrana.

Neviem prečo väčšina mlčí a neukáže verejnosti, že ich je viac. Potom by zobrali z úst naratív Roberta Fica, Milana Mazureka, Mariana Kotlebu a ďalších, že to čo sa dialo v uliciach hlavného mesta je vlastne názor občanov Slovenska. Nie, nie je.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Eduard HegerIgor MatovičMarian KotlebaMilan MazurekPeter PellegriniRobert FicoVladimír LengvarskýVladimir PutinZuzana Čaputová
Firmy a inštitúcie OĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnostiSMER-SD