Týždeň očami Pavla Urbana: Fico dosiahol Pyrrhovo víťazstvo a šampanské bude musieť asi odložiť na neskôr

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
PREMIÉR: Samit premiérov V4 v Prahe
Premiér Robert Fico. Foto: archívne, SITA/Milan Illík.

Novela Trestného zákona asi nebude platiť od 15. marca, ako si to schválila koalícia v parlamente. Ústavný súd pozastavil zatiaľ jej účinnosť a premiér Robert Fico iste s týmto nepočítal. Sklamaní sú určite aj niektorí jeho „blízki“, ktorí boli pod drobnohľadom orgánov činných v trestnom konaní. Všetkému však určite ešte nie je koniec.

Ústavný súd prekvapil

Predseda parlamentu Peter Pellegrini a minister spravodlivosti Boris Susko márne naťahovali čas so zverejnením novely v Zbierke zákonov, aby Ústavný súd nemal čas preskúmať podanie prezidentky Zuzany Čaputovej.

Celá obštrukcia však bola márna, lebo sa tento poponáhľal a vyniesol rozhodnutie o pozastavení činnosti novely bez toho, aby bola aj oficiálne zverejnená. Takýto krok málokto očakával, ale členovia Ústavného súdu uviedli, že sa tak rozhodli, lebo sa snažili predísť „nenapraviteľnosti následkov“, ktoré novelou hrozili a dodali, že pasivita štátu pri ochrane elementárnych hodnôt by mohla viesť k svojvôli či svojpomoci občanov a k chaosu. Toľko z rozhodnutia.

Krok ústavných sudcov samozrejme vyvolal vlnu ohlasov, kým opozícia ho privítala, koalícia akoby nevedela čo má povedať. Fico síce privítal rozhodnutie, lebo vraj sa ním nepozastavuje zrušenie Lipšicovej prokuratúry, ale zároveň počká na vysvetlenie, prečo sa ústavní sudcovia poponáhľali.

Pravdou však je, že pozastavenie účinnosti časti novely, ktorá sa týka jemu blízkych osôb , premiéra nepotešila. Viacerí mu možno volali, čo teraz bude s nimi, lebo niektoré trestné konania sa už aj dostali na súd a po vynesení právoplatného rozsudku by možno šli za mreže. To si však príchodom Smeru k moci nepredstavovali.

Šampanské na oslavu musia nechať v chladničke dlhšie ako predpokladali, ale určite veria, že ich Fico nesklame a nájde spôsob, ako dosiahnuť vytýčený cieľ.

Fico sa určite len tak ľahko nevzdá

Neverím, že šéf vládnej koalície sa úplne zmieril s rozhodnutím Ústavného súdu a môžeme očakávať, že sa pokúsi niečo vymyslieť, aby aj túto prekážku prekonal. Veď by to nebolo v jeho povahe, aby sa jednoducho vzdal boja.

Najľahším spôsobom ako získať účinnosť novely v stanovenom termíne je nezverejniť rozhodnutie súdu do 15. marca. Ten však aj na toto myslel a preto rozhodnutie načasoval tak, aby zo zákona muselo uzrieť svetlo v Zbierke zákonov najneskôr deň predtým. Ústavní sudcovia v uznesení uviedli, že povinnosťou ministra spravodlivosti je zabezpečiť včasné zverejnenie rozhodnutia, aby „nedochádzalo k mareniu výkonu právomoci pri ochrane ústavnosti“.

Neprekvapí, ak Susko neuposlúchne Ústavný súd, ale vyhovie požiadavke svojho premiéra, ak ho o to požiada, a jednoducho rozhodnutie nepôjde do tlače pred účinnosťou novely, aby si spriaznené osoby mohli konečne vydýchnuť. Zo Smeru zaznievajú síce hlasy, že sa nič také nestane, ale koľkokrát sme boli aj doteraz svedkami pravého opaku. Hrozilo by možno ministrovi aj trestné stíhanie, ale pre dobro svojich treba aj niečo obetovať.

Toto je najjednoduchší spôsob, ako obísť rozhodnutie Ústavného súdu, ale Fico má určite v talóne aj iné možnosti, lebo jeho uvedená reakcia by bola omnoho tvrdšia, keby nevedel niečím prekvapiť. Počkajme si čo prinesú nasledovné dni…

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Boris SuskoPeter PellegriniRobert FicoZuzana Čaputová
Firmy a inštitúcie ÚS Ústavný súd SRÚŠP Úrad špeciálnej prokuratúry