BRATISLAVA 12. februára (WEBNOVINY) – „V úvode týždňa sme sa dozvedeli, že produkcia a tržby slovenského priemyslu sú opäť na vlne rastu. Po červených prepadoch, ktoré sprevádzali priemysel takmer po celý rok, tak ide o celkom potešujúci výsledok. Príliš veľká radosť však zatiaľ nie je opodstatnená,“ hovorí Eva Sadovská, analytička Poštovej banky. Nakoľko za pomerne rýchlym rastom v decembri, v priemyselnej výrobe o takmer 12 % a v priemyselných tržbách o viac ako 6 %, stojí predovšetkým slabá báza z konca roka 2008. Vtedy už kríza bola realitou aj na Slovensku. V najbližších mesiacoch možno očakávať z rovnakých „bázických“ dôvodov pokračujúci rast produkcie. Po minuloročnom prepade o necelých – 15 % v tomto roku sa dá očakávať nárast o 5 až 10 %. Predkrízové úrovne ale ešte nebudú prekonané.
Pri priemysle analytikov zaujala ešte jedna štatistika. Aj napriek tomu, že toto odvetvie hospodárstva bolo pod vplyvom krízy nútené prepustiť, respektíve znížiť počet zamestnancov o takmer 90 tisíc, t.j. o -15 %, tak platy si v ňom zachovali rast. Celoročne o viac ako dve percentá, v decembri dokonca o takmer 5 %. Dôvodom je fakt,
že o prácu prišli prevažne nízko kvalifikovaní zamestnanci s nižšími platmi. Preto ich vylúčením dochádza k priemernému rastu platov aj bez toho, aby v skutočnosti naozaj rástli.
Zverejnené čísla zahraničného obchodu potvrdili očakávania trhu o kladnom čistom exporte (na úrovni 1,26 mld. EUR), ktorý je na slovenské pomery skôr výnimočným. A tak sa tak trochu paradoxne na celkovom HDP podieľa pozitívne. A to ja napriek tomu, že práve oslabený zahraničný obchod je tou achillovou pätou našej ekonomiky, uvádza Sadovská.
Na záver týždňa sa analytici dozvedeli aj výsledok HDP za posledný štvrťrok 2009. Podľa rýchleho odhadu sa slovenská ekonomika vo 4. štvrťroku prepadla o miernejších ako očakávaných – 2,7 %. To znamená celoročný prepad HDP o – 4,7 %. Spresnenie ako i podrobnejšiu štruktúru 4. štvrťroku zverejnia štatistici až o tri týždne. „Určite sa ale nemýlime, ak povieme, že aj pri HDP zohrala v poslednom kvartáli svoju rolu báza z konca predminulého roka. Očakávame ale, že o niečo lepšie na tom boli v porovnaní s predchádzajúcimi kvartálmi spotreba, investície či zásoby firiem ako i čísla zahraničného obchodu,“ uzavrela Sadovská.