Tusk nabáda Britániu na zotrvanie v EÚ, podľa Junckera sa treba pripraviť na rozvod bez dohody

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Jean Claude Juncker
Predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker.

BRUSEL, LONDÝN 15. januára (WebNoviny.sk) – Dvaja kľúčoví predstavitelia Európskej únie sa v piatok neskoro večer postavili k odmietnutiu dohody medzi Londýnom a EÚ o brexite v britskom parlamente každý po svojom.

Zatiaľ čo prezident Európskej rady Donald Tusk naznačil, že po tomto debakli vlády britskej premiérky Theresy Mayovej by mohla Veľká Británia opäť porozmýšľať, či nechce v únii predsa len zostať, predseda Európskej komisie (EK) Jean-Claude Juncker sa v prvej reakcii venoval skôr krízovému scenáru a vyhlásil, že sa treba pripraviť na odchod Londýna z EÚ bez akejkoľvek dohody.

Mayová bojuje proti zotrvaniu v EÚ

Dohodu medzi britskou vládou a EÚ o vystúpení krajiny z únie odmietla dolná komora britského parlamentu v utorok večer výraznou väčšinou hlasov. Brexit v podobe, v akej ho s predstaviteľmi EÚ vyjednala Mayová, odmietlo v kľúčovom hlasovaní v Dolnej snemovni Spojeného kráľovstva 432 poslancov, za dohodu ich hlasovalo iba 202. Podľa britskej BBC ide pritom o najväčšiu porážku akejkoľvek britskej vlády v histórii v parlamentnom hlasovaní.

Ak dohoda nie je možná, a nikto nechce odchod bez dohody, kto bude mať odvahu konečne povedať, čo je tu jediné pozitívne riešenie?“ snažil sa krátko po hlasovaní opätovne oživiť možnosť zotrvanie Veľkej Británie v EÚ šéf Európskej rady Tusk.

Proti tejto možnosti však stále neoblomne bojuje práve britská premiérka Mayová, aj preto analytici považujú za momentálne najpravdepodobnejšiu možnosť odchod Británie z EÚ „na divoko“, teda bez akejkoľvek dohody.

Riziko neusporiadaného odchodu

Týmto večerným hlasovaním sa zvýšilo riziko neusporiadaného odchodu Veľkej Británie,“ myslí si aj šéf EK Juncker. Únia sa teraz musí podľa neho bezpodmienečne a urýchlene na takúto krízovú možnosť pripraviť.

Obaja, Juncker aj Tusk, vyzvali britských politikov, aby si čím skôr rozmysleli, aké kroky chcú po neúspechu parlamentného hlasovania o brexite teraz podniknúť.

Momentálne pritom nie je úplne isté ani to, či sa Mayová udrží vo funkcii britskej premiérky. Predseda opozičných labouristov Jeremy Corbyn len niekoľko minút po porážke dohody o brexite v parlamentom hlasovaní požiadal o hlasovanie o vyslovení nedôvery súčasnej britskej vláde. Ako povedal, dolná komora britského parlamentu by mala „zaujať stanovisko k absolútnej nekompetentnosti tejto vlády“.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Donald TuskJean-Claude JunckerJeremy Corbyn
Firmy a inštitúcie EU Európska únia