Trump prehral právnu bitku s demokratmi, zverejnia jeho daňové priznania

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Donald Trump
Bývalý prezident USA Donald Trump. Foto: archívne, SITA/AP

Výbor americkej Snemovne reprezentantov schválil zverejnenie daňových priznaní bývalého prezidenta Donalda Trumpa. Informuje o tom spravodajský portál BBC.

Členovia výboru sprístupnenie dokumentov schválili v pomere 24:16, pričom všetci demokrati boli za a všetci republikáni proti.

Právna bitka

Krok uzatvára takmer štvorročnú právnu bitku medzi bývalým šéfom Bieleho domu a demokratmi, ktorí žiadali sprístupnenie dokumentov. To napokon minulý mesiac umožnil Najvyšší súd Spojených štátov.

Nie je však jasné, kedy sa finančné záznamy z rokov 2015 – 2020, keď Trump kandidoval za prezidenta a pôsobil v Bielom dome, dostanú na verejnosť. Podľa demokrata z Texasu Lloyda Doggetta, ktorý je členom výboru, to môže trvať „niekoľko dní“, kým odstránia osobné informácie, ako napríklad čísla sociálneho poistenia.

Zverejnenie daňového priznania

Americkí prezidenti nemajú zákonnú povinnosť zverejňovať svoje daňové priznania, no po desaťročia tak robili dobrovoľne. Trump ako jediný spomedzi nedávnych prezidentov odmietol zverejniť svoje daňové záznamy, či už počas úspešnej prezidentskej kampane v roku 2016 alebo počas štyroch rokov v úrade.

V novembri pritom oznámil, že sa bude v roku 2024 uchádzať o znovuzvolenie.

Trump sa stal v roku 2016 prvým významným prezidentským kandidátom veľkej strany od Richarda Nixona v roku 1972, ktorý v rámci kampane odmietol zverejniť svoje daňové priznania. V tom čase tvrdil, že tak spraví po ukončení auditu daňového úradu Internal Revenue Service (IRS).

Demokrati z výboru Snemovne však v utorok uviedli, že Trumpovi v roku 2016 nerobili audit a IRS s oficiálnym auditom nezačalo až do roku 2019.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Donald Trump
Firmy a inštitúcie BBC The British Broadcasting Corporation