Grónsko nepotrebuje zdravotnícku pomoc zo zahraničia, vyhlásil v nedeľu dánsky minister obranyTroels Lund Poulsen po tom, čo americký prezidentDonald Trump oznámil, že k ostrovu, ktorý je autonómnym územím Dánska plánuje vyslať nemocničnú loď.
„Obyvatelia Grónska dostávajú zdravotnú starostlivosť, ktorú potrebujú. Buď priamo v Grónsku, alebo ak ide o špecializovanú liečbu, tak v Dánsku. Nie je tu potreba žiadnej mimoriadnej zdravotníckej iniciatívy,“ povedal Poulsen pre dánsku televíziu DR.

Trump obvinil Obamu z vyzradenia utajovaných skutočností. Potom prikázal odtajniť vládne spisy o UFO
Americký prezident informoval o vyslaní plávajúcej nemocnice v sobotu na svojej sociálnej sieti Truth Social. „Pošleme do Grónska skvelú nemocničnú loď, aby sa postarala o mnohých ľudí, ktorí sú chorí a o ktorých sa tam nikto nestará,“ napísal. „Už je na ceste!!!“
V Grónsku, rovnako ako v Dánsku, je zdravotná starostlivosť bezplatná. Na ostrove funguje päť regionálnych zdravotníckych zariadení, pričom nemocnica v Nuuku prijíma pacientov z celého územia.
Poulsen pre DR povedal, že o možnom príchode americké nemocničnej lode nemá žiadne informácie. „Trump neustále tweetuje o Grónsku. Takže toto je nepochybne prejav nového normálu, ktorý sa ujal v medzinárodnej politike,“ dodal.
