Trojnásobná kríza súvisiaca s vodou ohrozuje životy 190 miliónov detí

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
DSCF9943
Foto: © UNICEF/UN0607653/Rich

Zatiaľ čo sa svetoví lídri pripravujú na účasť na historickej konferencii OSN o vode, UNICEF vyzýva na urýchlené investície do služieb vody, sanitácie a hygieny (WASH).

190 miliónov detí v 10 afrických krajinách je najviac ohrozených súčasným pôsobením troch kríz súvisiacich s vodou – nedostatkom vody a zlým prístupom k sanitácii a hygiene (WASH), chorobami spôsobenými znečistenou vodou a klimatickými rizikami.

Zistilo sa, že táto trojitá hrozba je najakútnejšia v Benine, Burkine Faso, Kamerune, Čade, na Pobreží Slonoviny, v Guinei, Mali, Nigeri, Nigérii a Somálsku. Západná Afrika a stredná Afrika sú oblasti s najnebezpečnejšou vodou a klimatickými podmienkami na svete. Mnohé z najviac postihnutých krajín, najmä v Saheli tiež čelia nestabilite a ozbrojeným konfliktom, čo ešte viac zhoršuje prístup detí k čistej vode a sanitácii.

„Afrika čelí vodnej katastrofe. Zatiaľ čo otrasy súvisiace s klímou a vodou celosvetovo eskalujú, nikde inde na svete nie sú riziká pre deti tak závažné,“ povedal riaditeľ programov UNICEF Sanjay Wijesekera. „Ničivé búrky, záplavy a historické suchá ničia zariadenia a domy, kontaminujú vodné zdroje, vytvárajú krízy hladu a spôsobujú šírenie chorôb. Ale akokoľvek náročné sú súčasné podmienky, bez nevyhnutných opatrení by budúcnosť mohla byť oveľa pochmúrnejšia.“

Globálna analýza, ktorá skúmala prístup domácností k službám WASH odhaľuje, kde deti čelia najväčšej hrozbe a kde sú zúfalo potrebné investície do riešení, aby sa predišlo zbytočným úmrtiam. V rámci 10 sledovaných krajín takmer jedna tretina detí nemá doma prístup k vode a dve tretiny nemajú prístup k základným hygienickým službám. Štvrtina detí nemá prístup k toalete. Obmedzená je aj hygiena rúk, tri štvrtiny detí si nemôžu umyť ruky pre nedostatok vody a mydla. V dôsledku toho tieto krajiny nesú aj najväčšie bremeno úmrtí detí na choroby spôsobené nedostatočným prístupom k pitnej vode. Napríklad 6 z 10 krajín čelilo za posledný rok prepuknutiu epidémie cholery. V celosvetovom meradle zomiera každý deň na choroby súvisiace s nedostatočným prístupom k vode viac ako 1 000 detí mladších ako päť rokov, pričom približne 2 z 5 sa sústreďujú len v týchto 10 krajinách.

Tieto sledované krajiny sú najviac vystavené klimatickým a environmentálnym hrozbám. Vyššie teploty, ktoré urýchľujú replikáciu patogénov sa v častiach západnej a strednej Afriky zvyšujú 1,5-krát rýchlejšie ako je celosvetový priemer. Hladiny podzemnej vody tiež klesajú, čo si vyžaduje, aby niektoré komunity kopali studne dvakrát hlbšie ako pred desiatimi rokmi. Zrážky sú zároveň nepravidelnejšie a intenzívnejšie, čo vedie k záplavám, ktoré kontaminujú vzácne zásoby vody.

Všetkých 10 krajín je tiež klasifikovaných OECD ako nestabilné alebo extrémne krehké, pričom ozbrojené konflikty v niektorých krajinách ohrozujú pokrok smerom k bezpečnej vode a sanitácii. Napríklad v Burkina Faso boli útoky na vodnú infraštruktúru vedené za účelom vysídlenia komunít. V roku 2022 bolo napadnutých 58 miest vodnej infraštruktúry, 21 v roku 2021 a 3 v roku 2020. V dôsledku toho viac ako 830 000 ľudí – z ktorých viac ako polovicu tvoria deti – stratilo v minulom roku prístup k bezpečnej pitnej vode.

Nová analýza prichádza pred konferenciou OSN o vode 2023, ktorá sa koná v New Yorku od 22. do 24. marca. Svetoví lídri, príslušné organizácie a ďalší účastníci sa zídu po prvý raz za 46 rokov, aby zhodnotili pokrok smerom k zabezpečeniu prístupu k vode a sanitácii pre všetkých. UNICEF na konferencii vyzýva k:

  • Rýchlemu nárastu investícií v tomto sektore
  • Posilneniu klimatickej odolnosti v sektore WASH a komunitách
  • Uprednostňovaniu najzraniteľnejších komunít v programoch a politikách WASH
  • Zvyšovaniu množstva efektívnych systémov, koordinácie a kapacít na poskytovanie vodohospodárskych a sanitačných služieb
  • Implementácii globálneho akceleračného rámca UN-Water SDG6 a investovaniu do kľúčových urýchľovačov

„Strata života dieťaťa je pre rodiny vždy obrovskou záťažou. Bolesť je o to intenzívnejšia, keď bolo možné tejto strate života predísť a je spôsobená nedostatkom základných životných potrieb, ktoré mnohí považujú za samozrejmosť, ako je bezpečná pitná voda, toalety a mydlo,“ povedal Wijesekera. Voda, sanitácia a hygienické služby nie sú len otázkou ochrany zdravia detí v súčasnosti, ale aj zabezpečenia udržateľnej budúcnosti pre budúce generácie.“

Informačný servis

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie UNICEF Detský fond OSN