Mestá a obce Slovenska pomáhajú Prešovčanom po výbuchu plynu v bytovke, posielajú tisíce eur

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Výbuch plynu v paneláku, Prešov
Pohľad na dvanásťpodlažnú bytovku na Mukačevskej ulici v Prešove, kde v piatok krátko pred 12:15 vybuchol plyn. Na mieste zasahovali hasiči z Prešova, Sabinova, Košíc, Levoče a Bardejova a tiež evakuačný autobus HaZZ. Prešov, 6. december 2019. Foto: www.facebook.com
  • aktualizované 14. decembra 10:51

Prešovom otriasol v piatok 6. decembra výbuch plynu v jednej z panelákových domov na Mukačevskej ulici. K explózii došlo zrejme medzi 9. a 12. poschodím a zasiahol štyri až päť poschodí. Na mieste nešťastia zasahovalo takmer 90 hasičov, ktorým pomáhali ďalší 29 dobrovoľní hasiči a použili až 40 kusov techniky. Pri nešťastí zahynulo sedem ľudí, jeden je stále nezvestný a o domov a strechu nad hlavou prišli desiatky ľudí, ktorí v paneláku žili.

Vláda premiéra Petra Pellegriniho schválila finančnú pomoc jeden milión eur, prezidentka Zuzana Čaputová poskytla okrem sumy päť tisíc eur aj možnosť využiť ubytovacie zariadenie prezidentskej kancelárie v Tatranskej Javorine. Samotný Prešovský samosprávny kraj vyčlenil tesne po tragédii 50-tisíc eur.

Mesto Prešov zverejnilo číslo účtu, na ktoré môžu ľudia prispieť pre občanov postihnutých tragickým výbuchom. Číslo transparentného účtu: SK90 7500 0000 0040 0859 1229 Variabilný symbol: 6122019

K Slovákom sa pripájajú aj firmy, spoločnosti, ale aj celé samosprávy, ktoré vyčleňujú zo svojho rozpočtu tisíce eur.

Trnavský samosprávny kraj

Trnavský samosprávny kraj pošle 33-tisíc eur. O vyčlenení finančnej pomoci rozhodli v stredu krajskí poslanci. Podľa trnavského župana Jozefa Viskupiča ide o prejav spolupatričnosti a solidarity.

Úrad Trnavského samosprávneho kraja dohodne konkrétne kroky poskytnutia finančnej pomoci s vedením mesta Prešov a prešovským županom Milanom Majerským.

Banskobystrický samosprávny kraj

Banskobystrickí krajskí poslanci na štvrtkovom výjazdovom rokovaní v Detve jednohlasne schválili poskytnutie mimoriadnej dotácie mestu Prešov vo výške 50-tisíc eur z rezervy kraja.

Poskytnuté financie sú určené na odstránenie následkov tragickej udalosti zo 6. decembra na Mukačevskej ulici v Prešove. Zastupiteľstvo tento bod prerokovalo na návrh predsedu Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) Jána Luntera v úvode posledného tohtoročného zasadnutia.

„Verím, že poskytnutím finančnej pomoci mestu Prešov pomôžeme zmierniť následky tejto mimoriadne tragickej udalosti, pre ktorú zostali bez domova desiatky ľudí a niektorí prišli aj o svoje životy,“ povedal predseda Lunter.

Banská Bystrica

Na pomoc ľuďom v Prešove po výbuchu plynu na Mukačevskej ulici pôjde z Banskej Bystrice 13 033 eur. Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa primátora Dominika Mojžišová, 3 033 eur sa vyzbieralo predajom počas Primátorského punču na Luciu v piatok 13. decembra. Ďalšie financie mesto získalo za zrušený silvestrovský program a ohňostroj.

Som veľmi rád, že o takéto podujatia je v našom meste vždy veľký záujem. Banskobystričania majú dobré srdce a ďakujem všetkým, ktorí si dnes našli čas a prišli do nášho stánku. Každý jeden návštevník prispel k výnimočnej atmosfére. Verím, že vyzbieraná suma spolu s príspevkom mesta pomôže mestu Prešov zmierniť následky výbuchu, ktorý ovplyvnil mnohých,“ povedal primátor Ján Nosko.

Prešov

Mesto Prešov pomôže zo svojho rozpočtu rodinám po dvoch tragických udalostiach z posledného obdobia. Vyčlenená finančná podpora 71-tisíc eur sa netýka iba pomoci po minulotýždňovom výbuchu plynu na Mukačevskej ulici v Prešove, ale aj po novembrovej dopravnej nehode autobusu a nákladného auta pri Nitre, pri ktorej prišlo o život dvanásť ľudí vo veku od 15 do 70 rokov, traja z Jelenca a deväť z Kolíňan.

Ako agentúru SITA informoval hovorca mesta Prešov Vladimír Tomek, na stredajšom rokovaní mestského zastupiteľstva poslanci schválili 60-tisíc eur z finančných prostriedkov mesta Prešov na pomoc ľuďom zasiahnutých tragédiou na Mukačevskej ulici.

„Okrem toho sme schválili ďalších 6 000 eur na sprevádzkovanie mestských bytov, ktoré poslúžia pre niektoré rodiny, ktoré prišli o strechu nad hlavou pri tragédii po výbuchu plynu. Zároveň schválili ďalších 5 000 eur ako znak solidarity na pomoc rodinám obetí, ktoré zahynuli pri nehode autobusu,“ uviedol Tomek.

Výťažok Mikulášskeho behu

V poradí 5. ročník podujatia Prešovský Mikulášsky beh, ktoré sa uskutoční už v sobotu 14. decembra, bude iný ako tie predchádzajúce. Organizátori zareagovali na tragickú udalosť, ktorá sa stala 6. decembra v bytovke na Mukačevskej ulici. Pôvodne uvažovali o zrušení behu, nakoniec však prišli s myšlienkou časť štartovného venovať ľuďom postihnutým výbuchom.

Prešovský Mikulášsky beh bol stále plný pohody a zábavy, kde sa nám vždy podarilo dostať do pohybu stovky ľudí. Priniesli sme krásnu predvianočnú náladu do centra mesta a ľudia si to užívali. Tento ročník budeme reflektovať na tragickú udalosť a výťažok z behu poputuje na oficiálny účet mesta Prešov, ktorý pomáha obyvateľom zmierniť ich utrpenie,” uviedol organizátor behu Tomáš Gáll z organizácie Active life.

Doteraz štartovné zaplatilo 439 bežcov. Za každého bežca, ktorý už uhradil štartovné, prispejú organizátori na špeciálne zriadený účet mesta 5 eur. Štartovné vyzbierané na mieste v deň konania akcie bude kompletne prevedené na účet mesta. „Veľmi ma teší, že všetci zapojení do projektu súhlasili s tým, že beh zorganizujú za náklady nevyhnutné na realizáciu a svoju prácu obetujú dobrej veci,” dodal Gáll.

Prešovský Mikulášsky beh sa uskutoční v sobotu 14. decembra o 16:00 na Hlavnej ulici v Prešove. Registrácia bude od 14:00 do 15:30 v priestoroch hotela Senátor na Hlavnej 67. „Trať je nenáročná, dlhá tri alebo päť kilometrov, v závislosti od toho, či Prešovčania pobežia jedno alebo dve kolá. Ide o nesúťažný beh, kde je výhercom každý, kto príde a podporí tento charitatívny projekt,“ uviedol Gáll.

Mestá pod Tatrami

Viaceré mestá pod Tatrami rozhodli v uplynulom týždni o poskytnutí finančnej pomoci Prešovu. Popradskí mestskí poslanci jednohlasne schválili dotáciu pre mesto Prešov vo výške 25-tisíc eur na bežné výdavky v súvislosti s odstraňovaním následkov výbuchu v bytovom dome na Mukačevskej ulici v rámci mimoriadnej situácie a na pomoc osobám postihnutým vplyvom tejto udalosti. Po tritisíc eur zo svojich rozpočtov pošlú aj mestá Svit, Kežmarok a Spišská Belá.

Zo Svitu však možno pôjde do Prešova ešte viac než schválených tritisíc eur. Mesto totiž zriadilo samostatný účet, na ktorý môžu svoj príspevok zaslať aj samotní Sviťania. Na tento účet bude vložený aj transfer vyčlenený z rozpočtu mesta, ktorý bude spolu s vyzbieranou sumou odoslaný na verejný účet zverejnený mestom Prešov. Sviťania môžu v prípade záujmu vložiť finančné prostriedky na predmetný účet do 20. decembra tohto roka, informovala o tom samospráva na svojej internetovej stránke.

Do finančnej pomoci sa zapojil aj Kežmarok. „Poslanci schválili, že z mestského rozpočtu bude na transparentný účet odoslaných ešte v tomto roku tritisíc eur,“ uviedol Loránt Paugsch z oddelenia komunikácie a propagácie mesta. Okrem toho mohli poslanci počas rokovania mestského zastupiteľstva vo štvrtok 12. decembra venovať aj ľubovoľnú sumu do prenosnej kasy, vyzbieralo sa tak ďalších tristo eur.

Bratislava a Košice

Mestskí poslanci hlavného mesta SR Bratislavy vyčlenili z tohtoročného rozpočtu 20-tisíc eur. Bratislavskí poslanci tak rozhodli na začiatku štvrtkového zasadnutia mestského zastupiteľstva. Bratislava sa tak pripojí k ďalším mestám, ktoré sa rozhodli poskytnúť pomocnú ruku Prešovu.

Košickí poslanci na štvrtkovom mestskom zastupiteľstve schválili nenávratnú finančnú výpomoc pre mesto Prešov vo výške 50-tisíc eur, ktorý predložila námestníčka primátora Lucia Gurbáľová.

Ako ešte skôr uviedol primátor Košíc Jaroslav Polaček, návrh predložili po dohode so starostami najväčších košických mestských častí. „Minulý piatok bol obrovským nešťastím. Som ale rád, že práve v takýchto chvíľach zabudneme na spory, dokážeme sa spojiť a nezištne si navzájom pomôcť,“ uviedol Polaček.

Primátor sa ešte uplynulý piatok spojil s primátorkou Prešova Andreou Turčanovou a ponúkol ubytovanie a pomoc pre ľudí zasiahnutých nešťastím. Zaujímal sa aj o zdravotný stav obyvateľov bytovky a ocenil prácu všetkých záchranných zložiek, ktoré sa podieľajú na zmierňovaní následkov tejto tragédie.

Situáciu na Mukačevskej ulice spolu s ďalšími predstaviteľmi vedenia mesta pozorne sledujú aj v týchto dňoch. Primátor zdôraznil, že mesto je aj naďalej pripravené v prípade požiadania susedom z Prešova pomôcť.

Žilina

Finančnú pomoc vo výške 10-tisíc eur poskytne Prešovu aj žilinská radnica. Agentúru SITA o tom informoval hovorca Vladimír Miškovčík. Podľa jeho slov budú peniaze použité na výdavky súvisiace s odstraňovaním následkov výbuchu plynu v bytových domoch na Mukačevskej ulici v Prešove a na pomoc osobám postihnutým touto tragickou udalosťou.

„Hlboko nás zasiahla tragická udalosť, ktorá sa minulý týždeň udiala v Prešove a súcitíme so všetkými dotknutými občanmi. Následky tejto neľahkej situácie sme sa rozhodli zmierniť aj my v Žiline, a preto mestu Prešov poskytneme dotáciu v sume 10-tisíc eur. Tá bude použitá na likvidáciu škôd spôsobených výbuchom plynu v postihnutej bytovke, aj na pomoc ľuďom, ktorí sa po výbuchu nachádzajú v krízovej situácii,“ uviedol k pomoci primátor Peter Fiabáne.

Trenčín a Brezno

Finančnú výpomoc 7-tisíc eur schválili na stredajšom rokovaní mestského zastupiteľstva trenčianski poslanci. „Ešte pred samotným rokovaním sme sa s poslancami dohodli na finančnej forme pomoci pre obete výbuchu v Prešove. Aj týmto spôsobom chceme vyjadriť svoju podporu a spolupatričnosť obyvateľom Prešova,“ vyhlásil primátor Richard Rybníček.

Špeciálna dotácia vo výške 7-tisíc eur bude uvoľnená z finančných prostriedkov, ktoré boli pôvodne určené na splácanie úrokov súvisiacich s úverom. Primátor Rybníček vyzval na podporu aj obyvateľov Trenčína.

Bol by som rád, keby naši obyvatelia s blížiacim sa záverom roka zvážili nákup pyrotechniky a delobuchov a ušetrené finančné prostriedky venovali obetiam prešovského výbuchu. U nás v Trenčíne by bolo v uliciach viac pokoja, a myslím, že financie budú určite lepšie vynaložené,“ dodal Rybníček.

Mestské zastupiteľstvo Brezna v stredu jednohlasne schválilo poskytnutie dotácie 3-tisíc eur pre mesto Prešov ako pomoc po mimoriadnej udalosti, ku ktorej došlo v piatok 6. decembra.

Primátor Tomáš Abel poďakoval poslancom, že takýmto spôsobom prejaví mesto solidaritu so všetkými ľuďmi, ktorých sa dotklo toto nešťastie.

Ružomberok a Liptovský Mikuláš

Dve najväčšie samosprávy na Liptove sa pripojili k mestám a obciam vyjadrujúcim podporu a spolupatričnosť obyvateľom Prešova, ktorí prišli o strechu nad hlavou po minulotýždňovom výbuchu plynu v bytovom dome na Mukačevskej ulici. Ružomberok aj Liptovský Mikuláš sa chystajú poslať do Prešova po 10-tisíc eur.

Desaťtisícový peňažný dar schválilo ružomberské mestské zastupiteľstvo na návrh viceprimátora Michala Lazára. „Naša samospráva sa pridáva k množstvu iných miest a obcí po celom Slovensku a chceme prispieť na zmiernenie obrovskej tragédie, ktorá sa stala minulý týždeň v piatok v Prešove. Z mestského rozpočtu pošleme do Prešova 10-tisíc eur, pričom by sme boli radi, keby aj zamestnanci úradu a poslanci podľa vlastného uváženia prispeli na transparentný účet zriadený mestom Prešov,“ vyhlásil ružomberský viceprimátor.

O finančnej podpore v rovnakej výške bude vo štvrtok napoludnie rokovať aj mestské zastupiteľstvo v Liptovskom Mikuláši. K sume 10-tisíc eur pribudne aj 1 500 eur, ktoré boli pôvodne určené na silvestrovský ohňostroj. Radnica tak reaguje na ohlasy miestnych obyvateľov na sociálnych sieťach.

„Objednávku na silvestrovský ohňostroj v Liptovskom Mikuláši som už zrušil, v takýchto neľahkých životných situáciách si musíme pomáhať, ako sa dá. Veď by nám taký ohňostroj ani radosť nepriniesol, keby sme sa naň pozerali s myšlienkou, že vo chvíli, keď si užívame jeho farby a potom pôjdeme do našich teplých domovov, ľudia z Mukačevskej v Prešove nemajú ani len základné osobné veci,“ skonštatoval primátor Ján Blcháč.

Banská Bystrica

Tradičné vianočné trhy v Banskej Bystrici spestrí na Luciu 13. decembra od 16:00 na Námestí SNP charitatívne podujatie Primátorský punč. Výťažok z tejto každoročnej charitatívnej udalosti pôjde tentoraz na pomoc ľuďom, ktorých sa dotkla tragická udalosť z minulého týždňa.

Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa primátora Dominika Mojžišová, samospráva sa rozhodla zrušiť silvestrovský program aj ohňostroj, aby ušetrenými prostriedkami tiež podporila ľudí postihnutých tragickým výbuchom v Prešove.

„Som veľmi rád, že takto pred Vianocami opäť spojíme sily a práve vďaka obyvateľom a návštevníkom sa nám podarí prispieť na dobrú vec. Mesto Banská Bystrica súcití s mestom Prešov, kde sa nedávno stala obrovská tragédia, a preto sme sa výťažok z Primátorského punču rozhodli venovať práve na pomoc ľuďom, ktorých postihlo nešťastie spojené s tragickým výbuchom na Mukačevskej ulici v Prešove,“ uviedol primátor Ján Nosko.

NITRA

Mesto Nitra venuje 10 tisíc eur na pomoc obyvateľom z bytového domu v Prešove. Finančnú pomoc schválili vo štvrtok poslanci mestského zastupiteľstva.

Nitra sa takto podľa hovorcu radnice Tomáša Holúbka pripája k vlne solidarity, ktorá sa nesie celým Slovenskom.

Obce Kolíňany a Jelenec

Obce Kolíňany a Jelenec v okrese Nitra vyhlásili spoločne finančnú zbierku na pomoc rodinám obetí tragickej nehody autobusu z 13. novembra. Pri zrážke autobusu a nákladného auta vtedy zomrelo 12 obyvateľov týchto obcí vo veku od 15 do 70 rokov, traja z Jelenca a deväť z Kolíňan. Medzi obeťami bol aj manželský pár, po ktorom zostali dve siroty. Peniaze zo zbierky dostanú rodiny obetí, niektoré z nich sa ocitli v komplikovanej situácii.

Obce pre účely zbierky zriadili účet v Prima banke číslo SK62 5600 0000 0008 0192 9012.

„Vieme, že nič nedokáže zmierniť ich žiaľ a nevráti im domov ich milované deti, rodičov, starých rodičov, priateľov. Ich návrat do normálneho života po tak tragickej udalosti je však veľmi ťažký a finančne náročný. Manželský pár, ktorý zahynul v autobuse, po sebe zanechal dve maloleté deti. Preto vás aj v ich mene prosíme o podanie pomocnej ruky,“ píšu vo výzve na podporu zbierky starostovia Jelenca Ivan Varga a Kolíňan Róbert Balkó.

O prejav spolupatričnosti a podporu zbierky požiadali starostov obcí, primátorov miest, obchodné spoločnosti, spolky, nadácie a ďalšie organizácie.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Andrea TurčanováDominika MojžišováIvan VargaJán BlcháčJaroslav PolačekLucia GurbáľováMichal LazárPeter FiabáneRichard RybníčekRóbert BalkóTomáš AbelVladimír MiškovčíkVladimír Tomek