Tomáš Szabó odsúdený v kauze Kuciak chce vypovedať v prípade prípravy vrážd prokurátorov

Tomáš Szabó
Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel
  • aktualizované 14. júna 19:23

Tomáš Szabó, ktorý je za podiel na vražde investigatívneho novinára Jána Kuciaka právoplatne odsúdený na 25 rokov väzenia, prejavil záujem vypovedať v kauze prípravy vrážd prokurátorov.

Uviedol to v utorok na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku, pričom súd na základe tohto oznámenia pristúpil k jeho výsluchu.

S ponukou ho oslovil Andruskó

Szabó je v kauze prípravy vrážd trojice prokurátorov Maroša Žilinku, Daniela Lipšica a Petra Šufliarskeho v pozícii obžalovaného, pričom na začiatku procesu urobil vyhlásenie o vine.

Pôvodne však vypovedať odmietol. V utorok povedal, že sa naďalej nebude vyjadrovať k prípadu Kuciak, keďže tam je už odsúdený.

„Veľmi ľutujem toto celé,“ povedal bývalý policajt Szabó s tým, že sa chce ospravedlniť trojici poškodených, tí však v utorok na súde nie sú prítomní.

Podľa Szabóa ho niekedy v lete 2017 oslovil Zoltán Andruskó s tým, či by nemal záujem sledovať jednu osobu.

Žilinku v mieste pobytu nezastihli

On ponuku sprostredkoval svojmu bratrancovi, bývalému vojakovi Miroslavovi Marčekovi. Keď sa potom Andruskóa pýtali na detaily, povedal, že by išlo aj o likvidáciu za odmenu 70 000 eur. Pri ďalších stretnutiach im následne prezradil, že má ísť o Maroša Žilinku.

„Povedal nám meno, kde býva – že býva v Piešťanoch,“ vypovedal Szabó. Podľa jeho slov boli s Marčekom niekoľkokrát na adrese trvalého pobytu Žilinku, nezastihli ho tam však. Szabó ďalej uviedol, že postupne do Piešťan prestali chodiť.

Andruskó však podľa neho naliehal, aby sa vec urobila. „Že dávno to malo byť,“ povedal Szabó s tým, že Andruskó im zabezpečil aj samopal Škorpión.

Zároveň podľa Szabóa povedal, že zaplatí aj 10 000 eur za každého člena Žilinkovej rodiny. Podľa obžalovaného sa však s Marčekom zhodli, že od veci dajú „ruky preč“.

Šufliarskeho sledovali do práce

Andruskó im tiež podľa Szabóa ponúkol, že ak si chcú zarobiť, existuje objednávka aj na advokáta Daniela Lipšica. Odmena mala byť v tomto prípade 200 000 eur. Poľa Szabóa sa však s Marčekom touto vecou nezaoberali.

Pokiaľ ide o Šufliarskeho, o ňom podľa Szabóa Andruskó hovoril v roku 2018. „Som mu povedal, že ty si nejaký posadnutý prokurátormi,“ povedal Szabó.

Spolu s Marčekom zistili jeho adresu v Dunajskej Lužnej, pričom v jednom prípade Šufliarskeho sledovali aj na ceste do práce v Bratislave.

„Samozrejme, bavili sme sa aj o zbrani, ktorá by mohla byť použitá,“ vypovedal Szabó s tým, že od Andruskóa chcel Marček ostreľovaciu pušku. „Marček povedal, že on to spraví, stačí, keď budem robiť šoféra,“ opísal Szabó.

Výbušnina bola riskantná

Keďže potrebnú zbraň Andruskó nezohnal, navrhol použitie výbušniny, čo Szabó podľa vlastných slov odmietol. „Pán Marček s tým súhlasil,“ uviedol Szabó s tým, že výbušninu navrhol Marček umiestniť do koša na smeti.

Keď však vec zvážili, dohodli sa, že použitie výbušniny by bolo riskantné. „Potom sme to ani neriešili a boli sme zadržaní,“ doplnil.

Po skončení spontánnej výpovede odpovedal Szabó na otázky prokurátora. Pri otázke, aký má momentálne postoj k vražde Jána Kuciaka, za ktorú bol právoplatne odsúdený, povedal, že je mu to ľúto. „Ľutujem, čo sa stalo, to je všetko,“ vyhlásil.

Na otázky obhajcov neodpovedal

Zároveň odpovedal aj na otázky senátu, odmietol však odpovedať na otázky obhajcov spoluobžalovaných a právnych zástupcov poškodených.

Na otázku člena senátu Rastislava Stieranku, či Andruskó niekedy v súvislosti s objednávkou vrážd niekedy spomenul Mariana K. alebo Alenu Zs. Szabó odpovedal, že nikdy.

Andruskó sa totiž podľa neho tváril, že to objednáva pre seba. „On je veľký herec,“ skonštatoval. Pojednávanie v tejto trestnej veci bude pokračovať v stredu 15. júna.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Daniel LipšicMaroš ŽilinkaMiroslav MarčekPeter ŠufliarskyTomáš SzabóZoltán Andruskó
Firmy a inštitúcie Špecializovaný trestný súd SR