Andruskó opäť vypovedá v kauze vraždy Kuciaka a tvrdí, že sa bál o život. Vraj vedel, ako funguje mafia v polícii

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
SÚDY: Kauza vraždy Jána Kuciaka a jeho snúbenice
Odsúdený Zoltán Andruskó (vpravo). Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel
  • aktualizované 6. júna 2022, 14:28

Na Špecializovanom trestnom súde (ŠTS) v Pezinku v pondelok pokračuje hlavné pojednávanie v prípade vraždy investigatívneho novinára Jána Kuciaka a prípravy vrážd prokurátorov Maroša Žilinku, Daniela Lipšica a Petra Šufliarskeho.

Súd konkrétne pokračuje otázkami obhajoby vo výsluchu Zoltána Andruskóa, ktorý v rámci dohody o vine a treste dostal za podiel na smrti novinára trest 15 rokov väzenia. Andruskó, ktorý už vo veci vypovedal na dvoch pojednávaniach v máji tohto roku, zároveň figuruje aj v prípade prípravy vrážd prokurátorov.

Pojednávanie je zároveň vytýčené aj na utorok 7. júna, keď by mohol vypovedať aj odsúdený člen sereďského drogového gangu Ilija Weiss.

Mafia a strach o život

Predsedníčka senátu Ružena Sabová nakoniec avizovala, že v utorok plánuje súd vykonávať vecné dôkazy, napríklad odposluchy telefónov. Výpoveď Weissa by tak mala prísť na rad až následne. Pokiaľ ide o výpoveď Andruskóa, ten na otázky obžalovaných a ich obhajcov odpovedal niekoľko hodín.

Vyjadril sa napríklad, že po vražde Kuciaka chcel ísť na políciu a „vzdať sa“. Bál sa ale, že by sa o tom Marian Kočer a Alena Zsuzsová dozvedeli skôr.

„Vedel som, ako funguje mafia v polícii,“ uviedol. Takisto zopakoval, že sa zo strany menovaných obával o život, a preto od Aleny Zsuzsovej prijímal aj objednávky na vraždy prokurátorov.

Súd konal predčasne

Najvyšší súd SR (NS SR) v júni 2021 zrušil rozsudok ŠTS zo septembra 2020 v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Senát zároveň vrátil konanie na ŠTS, ktorý má opätovne prejednať obžalobu voči Marianovi Kočnerovi a Alene Zsuzsovej.

Predseda senátu NS SR Peter Paluda v rámci odôvodnenia rozhodnutia uviedol, že prvostupňový súd pri oslobodení Kočnera a Zsuzsovej v časti týkajúcej sa vraždy Kuciaka konal predčasne. Niektoré navrhované dôkazy nevykonal a o iných ani nerozhodol.

Obžalobe čelia aj ďalší

Súd zároveň k obnovenému procesu pripojil obžalobu v prípade prípravy vrážd súčasného generálneho prokurátora Maroša Žilinku, špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica a bývalého námestníka generálneho prokurátora Petra Šufliarskeho.

V tejto veci čelia obžalobe okrem Kočnera a Zsuzsovej aj Tomáš Szabó, Dušan Kracina a bosniansky občan Darko Dragič.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Alena zsuzsováDaniel LipšicDarko DragičovIlija WeissJán KuciakMarián KočnerMaroš ŽilinkaMartina KušnírováPeter PaludaPeter ŠufliarskyRužena SabováTomáš SzabóZoltán Andruskó
Firmy a inštitúcie NS Najvyšší súd SRŠpecializovaný trestný súd v Pezinku