Súd v prípade vraždy Kuciaka pokračuje, vypovedať budú aj kľúčový svedok a člen drogového gangu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Ján Kuciak, Martina Kušnírová
Fotografia zavraždeného novinára Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírovej pri sviečkach na ich pamiatku. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel
  • aktualizované 14. júna 2022, 13:44

Na pôde Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Pezinku v utorok pokračuje hlavné pojednávanie v kauze vraždy investigatívneho novinára Jána Kuciaka a prípravy vrážd prokurátorov Maroša Žilinku, Daniela Lipšica a Petra Šufliarskeho.

Neverejné pojednávanie

Konkrétne sa súd oboznamuje s materiálmi z kategórie vyhradené, a to s príkazmi sudcu pre prípravné konanie na vyhotovenie odposluchov. Z tohto dôvodu bola z pojednávania dočasne vylúčená verejnosť. Na súd opätovne predviedli aj odsúdeného Zoltána Andruskóa, ktorý v prípade vystupuje ako kľúčový svedok.

Pojednávanie je vytýčené aj na stredu 15. a štvrtok 16. júna. Súd by sa mal vtedy zaoberať výsluchom odsúdeného člena seredského drogového gangu Iliju Weissa, ktorý by mal vypovedať o príprave vrážd prokurátorov a tiež bývalého príslušníka Slovenskej informačnej služby Petra Tótha.

Zsuzsová tvrdí, že svedok klame

Súd v utorok tiež za pomoci tlmočníka z maďarčiny prehrával telefonické rozhovory osôb obžalovaných alebo už odsúdených v kauze vraždy novinára Miroslava Marčeka, Tomáša Szabóa, Aleny Zsuzsovej alebo Andruskóa. Takisto ako dôkaz slúžia aj prepisy SMS medzi týmito osobami.

Podľa vyjadrenia Aleny Zsuzsovej však celá jej komunikácia s Andruskóom dokazuje, že témou ich rozhovorov boli dlhy, ktoré voči nej mal. Odmietla pritom tvrdenie svedka, že komunikácia mali kryť dohadovanie sa o trestnej činnosti.

Žiadne SMS medzi mnou a Zoltánom Andruskóom v deň skutku ani deň po skutku neexistujú,“ zdôraznila s tým, že svedok klame.

Prvostupňový súd nevykonal všetky dôkazy

Najvyšší súd SR (NS SR) v júni 2021 zrušil rozsudok ŠTS zo septembra 2020 v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Senát zároveň vrátil konanie na ŠTS, ktorý má opätovne prejednať obžalobu voči Marianovi Kočnerovi a Alene Zsuzsovej.

Predseda senátu NS SR Peter Paluda v rámci odôvodnenia rozhodnutia uviedol, že prvostupňový súd pri oslobodení oboch obžalovaných v časti týkajúcej sa vraždy Kuciaka konal predčasne. Niektoré navrhované dôkazy nevykonal a o iných ani nerozhodol.

Súd zároveň k obnovenému procesu pripojil obžalobu v prípade prípravy vrážd súčasného generálneho prokurátora Maroša Žilinku, špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica a bývalého námestníka generálneho prokurátora Petra Šufliarskeho. V tejto veci čelia obžalobe okrem Mariana Kočnera a Aleny Zsuzsovej aj Tomáš Szabó, Dušan Kracina a bosniansky občan Darko Dragič.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Alena zsuzsováDaniel LipšicDarko DragičovDušan KracinaIlija WeissJán KuciakMarián KočnerMaroš ŽilinkaPeter PaludaPeter ŠufliarskyPeter TóthTomáš Szabó
Firmy a inštitúcie NS Najvyšší súd SRSIS Slovenská informačná službaŠpecializovaný trestný súd v Pezinku