Televízie sa dohodli na jednotnom systéme označovania programov, pomôže najmä rodičom maloletých detí

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
televízor, dieťa
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.
Tento článok pre vás načítala AI.

Asociácia televíznych vysielateľov Slovenska (ATVS) považuje jednotný a zrozumiteľný systém označovania programov za prínosný pre divákov. Súkromné televízie Markíza, JOJ a TA3, združené v ATVS, sa dohodli spolu s RTVS, Úniou filmových distributérov, Združením prevádzkovateľov kín a Komisiou na ochranu maloletých na spoločnej informačnej kampani, ktorá bude sprevádzať zavedenie nového systému.

Zlepšenie orientácie divákov

Cieľom kampane bude predstaviť nové deskriptory divákom a pomôcť im zorientovať sa nich. Asociácia o tom informovala v tlačovej správe. Vyhláška ministerstva kultúry o jednotnom systéme označovania obsahu v televíznych programoch a upútavkách nadobudne účinnosť od 1. júla 2024.

Predseda predstavenstva ATVS a generálny riaditeľ JOJ Group Marcel Grega vyzdvihol, že na jednotnom vzhľade samotných deskriptorov sa spolu s ministerstvom kultúry zjednotil celý slovenský mediálny trh.

„Dlhodobo sme upozorňovali na nesúlad pri ochrane maloletých v rôznych mediatypoch, kde sa často stávalo, že ten istý mediálny obsah mal iné značenie vhodnosti pre maloletých divákov napríklad v kine, na DVD nosiči, streamovacej službe alebo v lineárnej televízii. Preto vítam novú vyhlášku, ktorá na túto problematiku reaguje,“ uviedol Grega.

Pomôcka pre rodičov maloletých

Generálny riaditeľ TV Markíza Peter Gažík doplnil, že zjednotené deskriptory budú výbornou pomôckou pre rodičov, ktorí budú lepšie informovaní o obsahu programov a ich vhodnosti pre maloletých. Ľahko a rýchlo si budú môcť osvojiť jednotné piktogramy a orientovať sa v tom, o aký program ide.

Označovanie obsahovými deskriptormi bude v prípade televízneho programu na začiatku alebo v elektronickom programovom sprievodcovi, v prípade upútavky v primeranom čase počas jej vysielania. Označovanie vekovej vhodnosti bude prítomné počas celého vysielania programu v prípade, ak nejde o program vhodný pre všetky vekové skupiny maloletých.

Povinnosť uvádzať piktogram

Takisto budú deskriptory prítomné aj po celý čas vysielania upútavky. Povinnosť uvádzať piktogram vekovej vhodnosti a obsahový deskriptor sa vzťahuje aj na televízny program vysielania a na teletext.

Od 1. júla 2024 sa tieto povinnosti vzťahujú aj na katalóg programov v streamovacích službách prevádzkovaných zo Slovenska a aj na samotné programy v nich, pričom musia byť uvedené na začiatku programu alebo v jeho popise.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Marcel GregaPeter Gažík
Firmy a inštitúcie Asociácia televíznych vysielateľov SlovenskaMK Ministerstvo kultúry SRRTVS Rozhlas a televízia SlovenskaTA3TV JOJTV MarkízaÚnia filmových distributérovZdruženie prevádzkovateľov kín