Rada pre mediálne služby uložila RTVS sankcie za odvysielanie príhovoru expremiéra Hegera, prešetruje aj iný obsah

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
RTVS Rozhlas a televízia Slovenska
Foto: ilustračné, SITA/Tomas Halasz.
Tento článok pre vás načítala AI.

Rada pre mediálne služby v stredu uložila sankciu – upozornenie za porušenie zákona RTVS za odvysielanie májového mimoriadneho príhovoru vtedajšieho dočasne povereného predsedu vlády Eduarda Hegera (Demokrati).

Jednostranne prezentujúce výroky

Jeho príhovor podľa rady obsahoval výroky jednostranne prezentujúce Hegerove politické názory voči vtedajšej koalícii i opozícii, ale aj voči možnosti vymenovania úradníckej vlády.

Rada taktiež kritizuje, že RTVS odvysielala prejav bez akéhokoľvek úsilia o vyváženie, spresnenie či zaradenie týchto názorov do širšieho kontextu a prišla tak k nezabezpečeniu objektívnosti.

Sankciu – upozornenie na porušenie zákona uložila aj vysielateľovi na rozhlasovej programovej službe šírenej prostredníctvom internetu na webovej stránke Slobodný vysielač za odvysielanie programu Pekný deň s JUDr. Adrianou Krajníkovou.

Program obsahoval jednostranné vyjadrenia a názory hostky Jany Hriňákovej a jej moderátorky Krajníkovej na tému pandémie Covid-19.

Zovšeobecňujúce kritické vyjadrenia hosťa

Sankciu upozornenia na porušenie zákona Rada pre mediálne služby uložili aj televízii TA3 za odvysielanie programu Štúdio TA3, ktorý obsahoval zovšeobecňujúce kritické vyjadrenia hosťa, veliteľa tzv. Gruzínskej légie Mamuka Mamulašviliho bez relevantných protiargumentov a bez vyvažovania vyjadrení moderátorom.

Priama podpora predaja služby

Úhrnnú sankciu – upozornenie na porušenie zákona udelila aj televízii Markíza za odvysielanie programu Mama na prenájom.

V programe zaznela informácia o službe OFFERO, ktorá naplnila definíciu umiestňovania produktov, pričom išlo o priamu podporu predaja služby.

Zastavené správne konanie

Rada pre mediálne služby ďalej zastavila správne konanie voči TA3 v súvislosti s odvysielaním relácie V politike, kde boli hosťami Milan Majerský (KDH), Andrej Danko (SNS) a László Sólymos (Most-Híd). Správne konanie bolo vedené z dôvodu možného nezabezpečenia objektívnosti a nestrannosti.

Taktiež začala správne konanie voči Rádiu Lumen z dôvodu možného nevyužívania povolených technických parametrov frekvencie 99,1 MHz Bardejov a správne konanie voči Dobrému rádiu v súvislosti s podozrením, že nezačalo používať frekvenciu 107,3 MHz Poprad v lehote 360 dní od právoplatnosti rozhodnutia o jej pridelení.

Odložené tri podnety

Rada pre nepreskúmateľnosť odložila tri podnety na preverenie nelegálneho obsahu na platformách Instagram, YouTube a TikTok, ktorý sa týkal rozhovoru Lívie Pavlíkovej s Milanom Mazurekom (Republika) a Jánom Pastuszekom na tému LGBTI+ komunity, keďže tento obsah už nie je dostupný na žiadnej z namietnutých URL adries.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Adriana KrajníkováAndrej DankoEduard HegerLászló SólymosMilan MajerskýMilan Mazurek
Firmy a inštitúcie DemokratiKDH Kresťanskodemokratické hnutieMost-HídRada pre mediálne službyRepublikaSNS Slovenská národná strana