Taliansky súd v megaprocese s ‚Ndranghetou poslal za mreže vyše dvesto ľudí, rozsudok čítali takmer dve hodiny

Súdny proces, mafia, 'Ndrangheta
Súdna sieň v bunkri pred začiatkom procesu s členmi mafiánskeho syndikátu 'Ndrangheta. Foto: SITA/AP
Tento článok pre vás načítala AI.

Tribunál v Taliansku odsúdil viac ako 200 ľudí za obvinenia súvisiace s ich členstvom v zločineckom syndikáte ‚Ndrangheta. Celkom 207 ľudí dostalo tresty odňatia slobody, ktoré dovedna sú na 2 100 rokov. Tribunál však tiež zbavil 131 ľudí obvinení.

Masívny proces sa odohral v súdnej sieni vo vysoko stráženom bunkri v priemyselnom parku v kalábrijskom Lamezia Terme.

Proces sledovali na obrazovkách

Bunker je pritom taký rozsiahly, že k stropu boli ukotvené obrazovky, aby účastníci mohli sledovať priebeh konania. Samotné prečítanie verdiktu tiež bolo dlhé, pričom trvalo takmer dve hodiny.

Obžalovaní čelili obvineniam zo zločinov ako obchodovanie s drogami a zbraňami, vydieranie či spolčenie s mafiou, čo je termín v talianskom trestnom zákonníku pre členov skupín organizovaného zločinu. Ďalší boli obvinení zo spolupáchateľstva.

Proces vyplynul z vyšetrovania dvanástich klanov s väzbami na šéfa ‚Ndranghety Luigiho Mancusa, ktorý si odsedel 19 rokov vo väzení za jeho rolu vo vedení najmocnejšej rodiny v rámci syndikátu.

Nahradili sicílsku mafiu

Podľa protimafiánskych prokurátorov, ktorí viedli vyšetrovanie v južnom Taliansku, ‚Ndrangheta v tichosti získala moc v Taliansku a v zahraničí, keďže sicílska mafia stratila vplyv, a teraz má takmer monopol na dovoz kokaínu do Európy.

Organizácia má podľa nich základne aj v Severnej a Južnej Amerike a je aktívna v Afrike. Predstaviteľov zločineckého syndikátu v ostatných rokoch zatkli nielen v Európe, ale aj v Brazílii či Libanone.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom