Svitko na Rely Dakar skončil opäť v Top 10, Varga je už priebežným lídrom súťaže jazdcov na štvorkolkách (video)

Juraj Varga
Tento článok pre vás načítala AI.

Slovenský reprezentant Štefan Svitko skončil ôsmy v pondelkovej 3. etape súťaže motocyklistov na prestížnej Rely Dakar v Saudskej Arábii. Do Top 10 sa dostal druhýkrát za sebou a v celkovom poradí sa posunul o tri priečky nahor na 13. pozíciu. Pondelkových 440 km meraných úsekov najlepšie zvládol Čiľan Pablo Quintanilla, za ktorým Svitko zaostal o 6:50 min.

Po dodatočných penalizáciách sa však poradie zmenilo. Quintanilla klesol až na konečné 7. miesto v pondelňajšej etape, ktorej víťazom sa napokon stal Argentínčan Kevin Benavides. Svitko mal naňho manko 5:04 min. V pondelok jazdci absolvovali dovedna 733 km.

Svitko je priebežne štrnásty

V celkovom poradí zostal lídrom Ross Branch z Botswany o viac ako tri minúty vedie pred Čiľanom Josém Ignaciom Cornejom, tretí je priebežne Američan Ricky Brabec (+5:08 min). Svitko je priebežne štrnásty a na vedúceho muža stráca cez 43 minút.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Dobré správy prišli zo Saudskej Arábie zo súťaže jazdcov na štvorkolkách. Slovák Juraj Varga síce v pondelok skončil až tretí, no prebojoval sa na čelo priebežného poradia. Doterajší líder Brazílčan Marcelo Madeiros totiž výraznejšie zaostal, na Slováka stratil takmer 22 minút.

V pondelok triumfoval Francúz Alexandre Giroud o 18 sekúnd pred Argentínčanom Manuelom Andújarom, Varga zaostal o viac ako šesť minút. V celkovom poradí vedie Varga o 81 sekúnd pred Andújarom.

Na čele je Al Rahji

Nového lídra má aj súťaž automobilov, na čelo poradia sa dostal domáci jazdec Yazeed Al Rahji. O 29 sekúnd sa dostal pred Španiela Carlosa Sainza a tretí je Švéd Mattias Ekström. V pondelok zvíťazil Brazílčan Lucas Moraes o 9 sekúnd pred Ekströmom, tretí bol s mankom 1:09 min Al Rahji. Obhajca vlaňajšieho prvenstva Katarčan Nasser Al-Attiyah je zatiaľ piaty a zaostáva o takmer jedenásť minút.

Tretia etapa Rely Dakar v kategórii kamiónov patrila českým posádkam. Ovládol ju Aleš Loprais, ktorý sa vyšvihol do čela celkového poradia. Druhý bol Martin Macík, ktorý zostal priebežne tretí.

Na utorok organizátori pripravili etapu dlhú 631 km, z nich bude 299 km meraných.