Švajčiarska vláda podporila návrh na vyradenie 25 nepoužívaných tankov Leopard 2 a ich reexport do Nemecka

Nemecký tank Leopard 2
Nemecký tank Leopard 2. Foto: ilustračné, SITA/AP

Švajčiarska vláda v stredu podporila návrh na vyradenie 25 nepoužívaných bojových tankov Leopard 2, ktoré chce nemecká vláda vrátiť nemeckému výrobcovi Rheinmetall, aby pomohol vyplniť medzery v nemeckom arzenáli po dodaní tankov na Ukrajinu.

Spolková rada uviedla, že podporuje návrh parlamentného výboru pre bezpečnostnú politiku na vyradenie tankov z prevádzky a ich reexport do Nemecka.

Závisí na hornej komore

Očakáva sa, že ministerka obrany Viola Amherd tento plán podporí v prejave v dolnej komore parlamentu na budúci mesiac.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Reexport si vyžaduje aj podporu hornej komory parlamentu na jej zasadnutí v septembri a následné schválenie ministrom hospodárstva. Tanky by Švajčiarsko poslalo pod podmienkou, že by sa vrátili Rheinmetallu a nešli na Ukrajinu.

Švajčiarsko je dlhodobo neutrálne a jeho v ústave zakotvená neutralita, okrem iného bráni vývozu zbraní alebo vojnového materiálu vyrobených vo Švajčiarsku alebo v jeho vlastníctve pre bojovníkov v aktívnych konfliktoch.

Švajčiarsko v súčasnosti používa 134 renovovaných tankov Leopard-2 A4WE. Vlastní ďalších 96 tankov, ktoré nie sú zrenovované a sú zakonzervované.

Tanky zostanú v Nemecku

Nemeckí ministri hospodárstva a obrany sa obrátili na švajčiarske úrady so žiadosťou o opätovný predaj tankov spoločnosti Rheinmetall vo februári, uviedli švajčiarski predstavitelia.

Ministri sa zaviazali ponechať tanky v Nemecku alebo medzi partnermi NATO či , aby doplnili svoj arzenál. Nemecko dodalo Ukrajine 18 jeho tankov Leopard 2A6.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom