Svadobné stany, bufety a menej pravidiel. Ako budú vyzerať svadby v roku 2021

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Svadba, pandémia, koronavírus
Pandémia bude ešte nejaký čas prítomná aj na svadobných hostinách či fotografiách. Foto: ilustračné, Getty images

Keď sa od marca 2020 začali rušiť alebo prekladať svadby, nikto pravdepodobne nečakal, že sa to skončí najnižším počtom svadieb od vzniku Československa v roku 1918. Podľa Štatistického úradu SR vlani uzavrelo manželstvo o 21 percent menej párov ako rok predtým.

Pre mnohých mala nová sezóna priniesť možnosť usporiadať vysnívanú svadbu s veľkou hostinou. Rok 2021 sa však podľa profesionálov zo svadobných agentúr bude niesť v duchu menších akcií, ktoré sa budú flexibilne plánovať.

Boja sa zmien opatrení

Svadby či rodinné oslavy sa totiž obmedzovali ako prvé a ich návrat nie je taký rýchly, ako si to možno mnohé páry predstavovali. Aj doteraz platný COVID automat ráta pri takýchto udalostiach s počtom účastníkov maximálne 50 ľudí.

„Veľa svadieb z roka 2020 bolo optimisticky preložených na rok 2021, dnes sa bojíme, či sa vôbec budú dať realizovať. Už máme zopár klientov, ktorí zrušili alebo presunuli aj druhý termín svadby,“ hovorí Tatiana Stempelová zo svadobnej agentúry Wedday.

Mnoho snúbencov sa podľa nej bojí rýchlych zmien opatrení, ktoré by mohli svadbu pokaziť. Najmä, ak ide o svadbu so zahraničnými hosťami.

Svadby budú, ale menšie

Väčšina agentúr však pre tento rok očakáva najmä v letných mesiacoch zvýšený záujem o termíny svadieb najmä preto, že niektorí klienti už skrátka nechcú čakať.

Očakávame boom, termíny sú momentálne rezervované aj v týždni alebo v nedeľu,“ uviedla pre SITA.sk Natália Danayová z agentúry Príbeh svadby.

Okrem netradičných dátumov agentúry rátajú aj s menším počtom hostí. Maximá by pri dobrej pandemickej situácií mohli dosahovať 75 až 80 ľudí.

Pandémia donútila svadobné agentúry reagovať na situáciu a začali ponúkať doplnkové služby, napríklad testovanie hostí na COVID-19 pred obradom či samotnou hostinou.

„Rovnako sme nadviazali spoluprácu s novými dodávateľmi, aby sme v prípade záujmu mohli pre našich zákazníkov usporiadať svadobnú hostinu aj v exteriéri,“ uviedol Jozef Tóth z agentúry Svätojurská Viecha.

Namiesto honosných sál svadobné stany

Svadby pod holým nebom boli populárne už pred pandémiou. Dnes už preto mnoho firiem ponúka prenájom svadobných stanov. Hostina sa tak môže pohodlne zorganizovať aj na dvore rodinného domu.

Väčšie svadby v interiéry budú kvôli protipandemickým opatreniam skôr výnimkou „Trend vidím v malých svadbách organizovaných na poslednú chvíľu, vo vlastnej réžii, s minimálnym počtom hostí,“ predpokladá Tatiana Klopčeková z agentúry Impuls.

Napriek tomu si ich budú chcieť svadobčania určite užiť, preto sa podľa Klopčekovej  samotný priebeh svadby veľmi nemení. Potvrdzuje to aj Tóth, podľa ktorého sú za zmenami skôr epidemické opatrenia.

Pre obmedzený počet povolených hostí napríklad mnoho párov zvažuje, či bude mať na hostine živú hudbu. Mení sa tiež občerstvenie, keď sa jedlo namiesto servírovania podáva formou bufetov alebo rautov.

Náročnejšia príprava

Pre všetkých však tieto zmeny nemusia predstavovať práve negatíva. „Pre introvertnejšie páry sú menšie svadby zaujímavejšie a nemusia vysvetľovať rodinám, prečo si plánujú malé intímne svadby,“ dopĺňa Danayová.

Odborníci však snúbencov varujú, že napriek zlepšujúcej sa epidemickej situácie by stále mali mať aj náhradné plány, ako osláviť manželský zväzok. Tiež náhradné termíny svadby.

Hovoria tiež o tom, že za ostatný čas sa zmenil spôsob komunikácie s agentúrami, takže svadobčania musia byť pripravení, že budú viac vecí riešiť telefonicky či cez sociálne siete.

Pri plánovaní svadby „na vlastnú päsť“ radí Danayová zarezervovať si jednotlivých dodávateľov s predstihom. S každým je nutné sa dohodnúť na podmienkach preloženia alebo zrušenia svadby, prípadne mať v zálohe inú firmu či dodávateľa jedla alebo kvetov.

Samozrejmosťou by mala byť aj flexibilita. „Momentálne treba pri organizácii svadby rátať s tým, že sa aj na poslednú chvíľu môže stať, že budeme mať namiesto 60 len 30 hostí, alebo svadba nebude a podobne,“ hovorí Stempelová.

Radí preto napríklad pozvánky, zasadací poriadok či menovky vytlačiť až na poslednú chvíľu, pričom dizajn si môže dvojica dohodnúť s firmou dopredu.

Nezabudnúť prečítať si podmienky zmluvy

Tieto starosti im podľa Klopčekovej však odpadnú, ak sa rozhodnú spolupracovať s profesionálmi. Svadobné agentúry totiž majú svojich stálych dodávateľov, a tak je zmena termínu menej bolestivá.

„Prekladať celú svadbu na iný termín vôbec nie je jednoduché a častokrát začínate s novým termínom odznova, takže akoby s novou akciou, nakoľko nie všetci dodávatelia sú na ďalší termín voľní,“ vysvetľuje riaditeľka agentúry Impuls.

Agentúry často ponúkajú svojim klientom pri preložení termínu rovnaké zmluvné podmienky, prípadne už rovno aj možnosť náhradného termínu či vrátenia zálohy.

„V našej svadobnej agentúre sme sa rozhodli vrátiť všetky zálohy za termíny, ktoré boli zrušené. Zákazníci a ani my sme nemohli ovplyvniť priebeh a vývoj pandémie, rozhodnutia vlády a krízových orgánov,“ vysvetľuje Tóth.

Vždy je však vhodné overiť si podmienky spolupráce vopred. „Treba si dobre prečítať zmluvu s agentúrou a opýtať sa, čo sa stane, ak svadba nebude. Nech je všetko obom stranám od začiatku jasné, potom nehrozia žiadne problémy,“ radí Stempelová.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Jozef TóthNatália DanayováTatiana KlopčekováTatiana Stempelová
Firmy a inštitúcie IMPULSPríbeh svadbyŠÚ Štatistický úrad SRSvätojurská ViechaWebnoviny.skWEDDAY