Sulík: SaS bude súčasťou len takej koalície, v ktorej bude pomoc LGBTI komunite prijatá v koaličnej zmluve

Sulík
Foto: SITA/Branislav Bibel

Ak bude opäť príležitosť pre stranu Sloboda a Solidarita (SaS) po najbližších voľbách byť súčasťou vlády, pôjde len do takej koalície, kde bude konkrétny návrh na pomoc LGBTI ľuďom prijatý v koaličnej zmluve a následne schválený. Povedal to predseda SaS Richard Sulík v stredu na tlačovej konferencii. Dodal, že takýto návrh musí byť po vzniku vlády na prvom alebo druhom zasadnutí odsúhlasený v Národnej rade SR (NR SR).

„Máme silný právny tím, ktorý sa v tejto problematike vyzná. Po odbornej stránke vieme zostaviť veľmi kvalitný európsky štandardný návrh, ktorý zodpovedá Európe 21. storočia,“ tvrdí Sulík. Ďalej uviedol, že o takomto návrhu budú v najbližších mesiacoch diskutovať aj s mimovládnymi organizáciami, akou je napr. Inakosť.

Návrh na vytvorenie inštitútu partnerského spolužitia v stredu poslanci Národnej rady (NR) SR neposunuli do druhého čítania. Cieľom návrhu strany Sloboda a Solidarita (SaS) bolo zlepšiť legislatívu v oblasti majetkových práv týkajúcu sa osôb žijúcich v spoločnej domácnosti. Liberáli navrhovali zaviesť pojmy „spolužijúci partner“ a „spolužijúca partnerka“.

Návrh bol koncipovaný ako rodovo neutrálny, to znamená, že umožňuje uzatvorenie partnerského spolužitia tak medzi dvoma osobami rôzneho pohlavia (druh a družka), ako aj medzi osobami rovnakého pohlavia. Ak by bol návrh schválený, partnerské spolužitie by vzniklo formou notárskej zápisnice a zaniklo buď rovnakou formou, alebo vstupom do manželstva či smrťou. Predpokladom na spôsobilosť pre partnerské spolužitie bol podľa návrhu plnoletosť, partneri nemohli byť manželia ani pokrvní príbuzní.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Richard Sulík
Firmy a inštitúcie SaS Sloboda a Solidarita