Sudca nechal pustiť do obžalovaného počas pojednávania elektrošoky, nepáčila sa mu odpoveď

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Väzeň
Foto: ilustračné, thinkstockphotos.com

BRATISLAVA 7. marca (WebNoviny.sk) – Sudca z Texasu dával počas pojednávania s mužom obžalovaným zo sexuálneho deliktu tejto osobe elektrošoky, pretože sa mu nepáčilo, ako mu obžalovaný odpovedal. O chovaní sudcu Georgea Gallaghera z texaského Tarrant County informuje americký denník The Washington Post.

Denník pripomína, že obžalovaným na súdnych procesoch v Texase pomerne bežne dávajú na nohy náramky, do ktorých sa dá púšťať elektrický prúd. Elektrošoky sa však majú využívať len v prípade, ak zo strany obžalovaného hrozí nebezpečenstvo, prípadne ak chce utiecť.

Používanie tohto nástroja len preto, lebo sa obžalovaný nespráva tak, ako si to sudca predstavuje, je podľa odborníkov oslovených denníkom krajne nehumánne a neprofesionálne.

Žiadal o výmenu sudcu i obhajcu

Dôvodom, prečo Gallagher tento prostriedok proti Terrymu Lee Morrisovi použil, bolo navyše podľa The Washington Post to, že Morris namietal jeho zaujatosť a žiadal súd, aby vymenil sudcu, a rovnako aj obhajcu, ktorého mu súd pridelil.

Podľa záznamu zo súdneho pojednávania sa spor medzi obžalovaným a sudcom začal práve tým, keď Morris sudcovi pripomenul, že už požiadal o jeho výmenu, pretože ho považuje za zaujatého.

„Pán Morris, varujem vás! Nebudete tu robiť žiadne ďalšie scény, pretože inak sa stane jedna z týchto dvoch vecí: Buď vás dám vyviesť zo súdnej siene, alebo použijem náramok. Takže sa vás pýtam – budete sa riadiť pravidlami?“ spýtal sa sudca obžalovaného.

Obžalovaný sa snažil brániť

„Pane, žiadal som vašu výmenu,“ nedal sa Morris, načo sudca nariadil pustiť doňho prvý elektrošok. „Dajte mu, ešte!“ obrátil sa sudca po chvíli znovu na súdneho pracovníka, napriek tomu, že sa obžalovaný snažil brániť, že je chorý a elektrické šoky neznesie.

Tretíkrát doňho sudca nechal pustiť elektrinu po tom, ako obžalovaný vyslovil názor, že elektrošoky sú zo strany sudcu pomstou. „Mučíte ma len preto, lebo žiadam vašu výmenu,“ povedal Morris tesne pred treťou dávkou.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať