Súd sa bude opäť zaoberať odsúdeným exstarostom Dolného Chotára a vraždou pripisovanou juhoslovenskému podsvetiu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
väzni, väznica
Foto: ilustračné, SITA/Viktor Zamborský.

Špecializovaný trestný súd v Pezinku vytýčil na 2. februára hlavné pojednávanie v prípade vraždy pripisovanej skupine okolo Františka Doru, bývalého starostu obce Dolný Chotár v okrese Galanta.

Tomu Najvyšší súd SR v júli potvrdil trest 25 rokov väzenia spolu s prepadnutím majetku, ktorý mu uložil ešte v decembri 2021 Špecializovaný trestný súd (ŠTS) v Pezinku za činnosť pre zločineckú skupinu sátorovcov a objednávky vrážd.

Spolu s Dorom súdy odsúdili aj jeho syna Františka ml., rovnako na 25 rokov väzenia, a Ladislava Alföldiho, tiež na 25 rokov. Trojicu spolu s ďalším obžalovaným Rolandom Szamaránskym, ktorého už odsúdili na 18 rokov väzenia v inom procese, uznali za vinnú z viacerých vrážd, v jednom prípade ich však oslobodili. Túto časť rozsudku najvyšší súd zrušil a Špecializovanému trestnému súdu nariadil opätovne prípad prejednať a rozhodnúť.

V tomto prípade ide konkrétne o vraždu Kristiána Madarásza, z ktorej sú obžalovaní František Dora ml. a Ladislav Alföldi. Dôvodom likvidácie poškodeného mala byť skutočnosť, že sa Dora ml. bál jeho výpovede, keďže Madarász figuroval ako biely kôň vo firme, prostredníctvom ktorej si obžalovaný uplatnil odpočty DPH. Obeť preto zastrelili a zakopali na pozemku vlastnenom skupinou sátorovcov. Podľa prvostupňového súdu však bol skutok v obžalobe opísaný inak, ako sa pravdepodobne stal.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe František DoraLadislav AlföldiRoland Szamaránsky
Firmy a inštitúcie NS Najvyšší súd SRŠpecializovaný trestný súd v Pezinku