Súd poslal kapitána Costa Concordie na 16 rokov do väzenia

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Odťahovanie vraku lode Costa Concordia
V talianskom prístave Giglio začali práce na odtiahnutí vraku výletnej lode Costa Concordia do prístavu v meste Janov, kde ho zlikvidujú. So samotným odťahovaním by mali začať 21. júla, operácia však závisí od počasia. Costu Concordiu budú ťahať dva vlečné člny, more však musí byť pokojné. Foto: SITA/AP

GROSSETO 11. februára (WEBNOVINY) – Taliansky súd poslal v stredu bývalého kapitána stroskotanej výletnej lode Costa Concordia Francesca Schettina za jeho rolu pri nešťastí na 16 rokov do väzenia.

Schettino velil lodi, keď sa dostala príliš blízko k ostrovu Giglio a narazila na skaly. Nehoda si vyžiadala 32 mŕtvych a niekoľko desiatok zranených. Prokuratúra pre neho žiada 14 rokov za zabitie a zranenie cestujúcich, deväť za zničenie lode, tri za jej opustenie a ďalšie tri mesiace za krivú výpoveď. Je však viac než otvorené, či sa dostane do väzenia pred skončením odvolacieho procesu, ktorý môže v Taliansku trvať celé roky.

Obrazom: Havarovaná loď Costa Concordia

Kapitán stroskotanej výletnej lode Costa Concordia Francesco Schettino v stredu naposledy prehovoril k súdu v talianskom meste Grosseto, kde sa uplynulých 19 mesiacov odohrával súdny proces vo veci tragédie spred troch rokov.

Kontroverzný kapitán sa označil „obetného baránka“ a obeť „tri roky trvajúceho mediálneho mlynčeka na mäso“. Výsledkom podľa neho bolo „zneuctenie jeho úlohy pri stroskotaní plavidla a hodenie celej zodpovednosti na neho bez rešpektu k pravde“.

Obrazom: Odťahovanie vraku lode Costa Concordia

Premáhajúc emócie a so slzami v očiach zároveň odmietol obvinenia prokuratúry z nepreukázania pocitu zodpovednosti či súcitu s obeťami. Prokuratúra totiž považuje zlyhania Schettina za jediný dôvod úmrtia 32 ľudí a žiada pre neho 26-ročný trest. Verdikt by mal byť známy v najbližších osemnástich hodinách.

Costa Concordia

stroskotala 13. januára 2012 po náraze na plytčinu neďaleko ostrova Giglio. Nehoda si vyžiadala 32 mŕtvych a niekoľko desiatok zranených. V čase nárazu sa na palubách nachádzalo viac ako 4200 ľudí.

Spoločnosť Costa Crociere prijala čiastočnú zodpovednosť za potopenie plavidla a súd rozhodol o jej povinnosti zaplatiť pokutu milión eur. Väčšinu cestujúcich navyše odškodnila sumou 11-tisíc eur. Vrak lode dlhý takmer 300 metrov a vážiaci 114 500 ton koncom júla po 250-kilometrovej plavbe dopravili do prístavu v Janove, kde sa pracuje na jeho zošrotovaní.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Francesco Schettino