Súd opätovne vypočul znalca v prípade Škrabáka, kolovrat ako aj iné symboly nie je jednoznačne možné špecifikovať

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Jakub Škrabák
Šéf združenia Slovenská pospolitosť Jakub Škrabák obžalovaný z extrémizmu. Foto: archívne, SITA/Mária Pietová
Tento článok pre vás načítala AI.

Na Špecializovanom trestnom súde (ŠTS) na pracovisku v Banskej Bystrici v stredu pokračovalo hlavné pojednávanie so šéfom združenia Slovenská pospolitosť Jakubom Škrabákom obžalovaným z extrémizmu.

Symbol kolovratu

Súd opakovane vypočul odborníka na extrémizmus Mateja Medveckého, aby sa jednoznačne vyjadril k symbolom, ktoré boli na predmetoch zadržaných u obžalovaného, a uviedol, či sú extrémistické. K symbolu kolovratu aj k väčšine iných uviedol, že to nie je jednoznačne možné špecifikovať.

„Pokiaľ ide o symbol kolovrat, tak sa to nedá presne určiť, lebo ho používajú nielen skupiny pravicových extrémistov, ale je používaný aj skupinami z novopohanskej rodnej viery. Tieto komunity sú po celej Východnej Európe,“ uviedol znalec.

Pokračuje  tým, že otázka, či je niečo extrémistické, alebo nie je, je podľa neho právnou otázkou. K symbolu čierneho slnka Madvecký uviedol, že tu je situácia jednoznačnejšia, ale nie stopercentná. „V posledných rokoch sa s ním stretávam ako so symbolom obrody árijskej rasy,“ doplnil znalec.

Znalcov posudok má približne 170 strán

Pri slovnom spojení „slovenská pospolitosť“ tieto slová podľa Medveckého nemusia vyjadrovať príslušnosť k extrémistickej skupine, ale je potrebné ich vykladať v kontexte.

„Symbol rovnoramenného slovenského dvojkríža v krúžku bol síce v inej farebnej kombinácii, ale bol používaný príslušníkmi Hlinkovej gardy. Ale aj tam je to komplikovanejšie, lebo zo začiatku bol používaný v predĺženej verzii a až asi od roku 1940 sa zmenil,“ dodal k ďalšiemu symbolu znalec, ktorého posudok má približne 170 strán.

Požiadavka znovu predvolať znalca vyplynula aj z rozhodnutia Najvyššieho súdu SR, ktoré hovorí, že pri posudzovaní, či ide o extrémistický materiál, musí byť jednoznačne preukázané, že o takýto druh materiálu ide objektívne, a to primárne bez ohľadu na osobnostný profil osoby, ktorá takýmto materiálom disponuje.

Termín ďalšieho pojednávania určil sudca na 24. októbra s tým, aby si strany konania pripravili už aj záverečné reči. Prokurátorka Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) prečítala v júli 2022 rozsiahlu obžalobu, kde popisuje okrem iného materiály a dokumenty nájdené pri domovej prehliadke obžalovaného.

Škrabák sa považuje za nevinného

Podľa obžaloby sa mal Jakub Šrabák v rokoch 2015 až 2018 dopustiť zločinu rozširovania extrémistických materiálov, zločinu výroby extrémistických materiálov a zločinu prechovávania extrémistických materiálov.

Obžalovaný ešte pred začatím pojednávania uviedol, že obžaloba je podľa neho vykonštruovaná a on nikdy nič zakázané nepredával.

V prípade dokázania viny pred súdom mu hrozí trest odňatia slobody na štyri až osem rokov. Jakub Škrabák po prečítaní obžaloby vyhlásil, že je nevinný.

Následne vo svojej výpovedi hovoril, že u neho nájdené a ním predávané predmety neboli extrémistické, ale boli na nich slovanské symboly. Počas pojednávacích dní vypovedali niekoľkí znalci a odborníci na extrémizmus a extrémistické symboly.

Jakuba Škrabáka zadržala Národná kriminálna agentúra 10. mája 2018 pri akcii namierenej proti extrémistom. Spolu s ním zadržali aj hudobníka Jaroslava Pagáča a bývalého predsedu okresnej organizácie strany Ľudová strana Naše Slovensko v Ružomberku Michala Buchtu.

Hudobníka známeho ako Reborn v júni 2021 ŠTS odsúdil za extrémizmus na úhrnný trest vo výmere štyri roky nepodmienečne v ústave na výkon trestu s najnižším stupňom stráženia.

Tento rozsudok Najvyšší súd SR zrušil v časti výroku o vine a výroku o treste vo vzťahu k Jaroslavovi P. a vec vrátil prvostupňovému súdu, ktorý na začiatku mája 2023 Jaroslava Pagáča oslobodil spod obžaloby. Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry podal odvolanie, o ktorom bude rozhodovať opäť Najvyšší súd SR.

V prípade Buchtu ŠTS v októbri 2021 schválil dohodu o vine a treste medzi obvineným a prokurátorom ÚŠP. Súd konkrétne uznal obvineného za vinného zo zločinu rozširovania extrémistických materiálov a uložil mu úhrnný trest odňatia slobody v trvaní troch rokov s podmienečným odkladom na skúšobnú dobu v trvaní troch rokov.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Jakub ŠkrabákJaroslav PagáčMichal BuchtaReborn
Firmy a inštitúcie Ľudová strana Naše SlovenskoNAKA Národná kriminálna agentúraNS Najvyšší súd SRSlovenská pospolitosťŠpecializovaný trestný súd SR