Súčasťou zneužívania írskych detí bolo mučenie, uviedla AI

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Deti
Foto: Ilustračné foto SITA/AP

DUBLIN 26. septembra (WEBNOVINY) – Sexuálne a iné zneužívanie detí katolíckymi duchovnými v Írsku sprevádzalo konanie rovnajúce sa neľudskému zaobchádzaniu a mučeniu. V pondelok to vyhlásila tamojšia pobočka medzinárodnej ľudskoprávnej organizácie Amnesty International (AI), ktorá sa odvoláva na obsah súvisiacich vyšetrovacích správ.

Generálny riaditeľ Colm O’Gorman pritom označil dlhé roky tolerované zločiny v inštitúciách financovaných štátom za „asi najväčšie zlyhanie v oblasti ľudských práv“ v írskych dejinách. Vyjadril sa pri príležitosti zverejnenia výsledkov nového prieskumu, podľa ktorých sa veľká väčšina Írov domnieva, že skutočnú zodpovednosť nesie širšia spoločnosť.

„Zneužívanie desiatok tisíc írskych detí je asi najväčším zlyhaním v oblasti ľudských práv v dejinách tohto štátu,“ povedal O’Gorman, ktorý bol v detstve sám obeťou zneužívania duchovnými. „Deti boli mučené. Boli vystavené týraniu, bitiu, hladovaniu a zneužívaniu.“

Prípady opisované v jednej z vyšetrovacích správ, ktorá mapuje dianie v írskych opatrovateľských ústavoch od roku 1936, podľa O’Gorman spĺňajú „právnu definíciu mučenia na základe medzinárodnej ľudskoprávnej legislatívy“. Zneužívanie pretrvávalo „nie preto, že by sa o ňom nevedelo, ale preto, že mnohí ľudia pred ním zatvárali oči“, konštatoval šéf írskej kancelárie AI.

Odhalenie rozsiahleho zneužívania detí duchovnými v írskych ústavoch šokovalo verejnosť v prevažne katolíckej krajine, kde pretrváva podozrenie, že cirkev páchateľov úmyselne kryla. Najnovšia správa týkajúca sa prípadov v diecéze Cloyne vyvolala nebývalé ostré vyjadrenia vlády na adresu Vatikánu. Írsky premiér Enda Kenny vtedy označil správanie cirkvi za „absolútne hanebné“.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Enda Kenny
Firmy a inštitúcie Amnesty International