Strojárňami v Poličke otriasli výbuchy, okolie uzavreli

V strojárňach v Poličke nastal výbuch
Zranených do najbližších nemocníc v Pardubickom kraji aj do ďalších krajov transportujú vrtuľníky. Foto: HZS Pardubického kraja

PRAHA 23. februára (WebNoviny.sk) – Česká polícia vo štvrtok po sérii výbuchov uzavrela oblasť okolo areálu strojární v českom meste Polička. Ide o zónu do vzdialenosti približne 1800 metrov od firmy. Informovala o tom česká spravodajská stanica ČT24 s odvolaním sa na hovorkyňu krajskej polície Hanu Kaizarovú a starostu Poličky Jaroslava Martinů.

Polícia uviedla, že v strojárňach naďalej trvá nebezpečenstvo výbuchu. Úrady nariadili evakuáciu obyvateľov z okolitých bytoviek na najmenej jednu noc. Polícia takisto uzavrela dve prístupové cesty. „Žije tam asi šesťdesiat až osemdesiat ľudí, je tam bytový dom a asi štyri domčeky,“ povedal starosta.

Areál sa nachádza v miestnej časti Poličky, nazvanej Borina. V jednej z hál sa vo štvrtok odohrala séria výbuchov. Prvá explózia sa ozvala o 11.20 h, nasledovalo niekoľko ďalších. Na miesto zamierili sanitky z celého regiónu. Traja ľudia utrpeli vážne popáleniny a podľa krajskej záchrannej služby sú v ohrození života. Medzi zranenými sú aj štyria hasiči.

Podľa firmy došlo k mimoriadnej udalosti na lise na lisovanie trhavín. Pracovníkov z objektu evakuovali okamžite ešte pred príchodom hasičov. „Následný požiar haly spôsobil ďalšie výbuchy materiálu,“ uviedol štatutárny riaditeľ Petr Němec.

Podľa polície už je väčšina zranených v nemocniciach. Výbuchy síce zatiaľ ustali, nebezpečenstvo ale stále trvá. Podľa hasičov objekt s trhavinami ďalej horí, ale je izolovaný od ostatných.

„Objekt monitorujeme z bezpečnej vzdialenosti, zvrchu ho kontroluje policajný vrtuľník. Budeme čakať, až to vyhorí,“ povedal námestník riaditeľa krajských hasičov Aleš Černohorský. Ako dlho to bude trvať, nemožno podľa neho odhadnúť, hlavné slovo budú mať pyrotechnici a polícia.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom