Streľba na Rómov ukázala neznášanlivosť, tvrdia mimovládky

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Screen
Foto: SITA

BRATISLAVA 17. júna (WEBNOVINY) – Rómsky inštitút, Centrum pre výskum etnicity a kultúry a Slovenský inštitút pre mediáciu v súvislosti s útokom na rómsku rodinu v Hurbanove žiadajú prezidenta, vládu, parlament a orgány verejnej správy, aby okamžite odsúdili etnickú (národnostnú) neznášanlivosť.

Okrem to by sa mali zdržať prijímania represívnych protirómskych opatrení a prijať proaktívne opatrenia na elimináciu narastajúcej neznášanlivosti voči Rómom.

Vysokých ústavných činiteľov vyzývajú, aby dohliadli na dôkladné prešetrenie motívu útoku na rómsku rodinu v Hurbanove.

Výskumy dlhodobo upozorňujú na hlboko zakorenené predsudky a nenávisť voči príslušníkom rómskej menšiny. Podľa reprezentatívneho sociologického výskumu z roku 2010 takmer dve tretiny opýtaných podporovali otvorene diskriminačné až genocídne protirómske opatrenia,“ upozornili v otvorenom liste.

Podpísala ho Klára Orgovánová z Rómskeho inštitútu, Jarmila Lajčáková z Centra pre výskum etnicity a kultúry a František Kutlík zo Slovenského inštitútu pre mediáciu.

„Alarmujúci stupeň etnickej neznášanlivosti“

Podľa nich incident v Hurbanove, ktorého obeťou bola rómska rodina, v drvivej časti reakcií verejnosti v masmédiách a na internete potvrdil tento alarmujúci stupeň etnickej neznášanlivosti.

S ohľadom na stupňujúcu neznášanlivosť voči Rómom neprekvapuje, že narastá popularita pravicových extrémistických hnutí, ako aj individuálnych činov namierených voči Rómom, ktorí začínajú nahrádzať štát a za tichého súhlasu veľkej časti verejnosti zneužívajú právo na presadzovanie radikálnych riešení,“ napísali v otvorenom liste.

Kritika na všetky vlády

Žiadna z doterajších vlád pritom neprijala a neimplementovala politiku, ktorá by umožnila časti rómskej menšiny vymaniť sa z pasce závislosti a vylúčenia,“ uviedli v liste.

Predstavitelia verejnej moci podľa nich mlčky tolerujú segregáciu vo vzdelávaní a stavanie múrov oddeľujúce chudobné rómske komunity.

Bez ohľadu na medzinárodné ľudskoprávne zmluvy a z nich vyplývajúce záväzky, starostovia búrajú rómske obydlia a vyháňajú na ulicu najohrozenejšie skupiny tejto spoločnosti – rómske deti a ženy,“ dodali.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať