Štátna poisťovňa očakáva stratu 283 miliónov eur

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Foto: ilustračné, SITA/Marián Peiger

BRATISLAVA 25. októbra (WebNoviny.sk) – Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) vykázala v auguste stratu 137 miliónov eur. Upozornil na to v utorok denník Sme na svojej webovej stránke. Šéf Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP) Miroslav Kočan si dal po nástupe do funkcie skontrolovať účtovníctvo.

Výsledkom je analýza spoločnosti Deloitte a interná správa poisťovne, ktoré má denník Sme k dispozícii. „Štátna poisťovňa bola v strate aj v minulosti, štát jej vtedy pomohol, či už zvýšením základného imania, alebo zlúčením s druhou štátnou Spoločnou zdravotnou poisťovňou,“ uviedol denník.

Historický nárast nákladov na zdravotnú starostlivosť

Ako informoval na brífingu Kočan, zo záverov analýzy spoločnosti Deloitte Advisory s.r.o., vyplýva, že odhadovaným výsledkom hospodárenia VšZP za rok 2016 bude účtovná strata 283 miliónov eur. „Táto skutočnosť nemá vplyv na schopnosť poisťovne uhrádzať zmluvné záväzky voči poskytovateľom zdravotnej starostlivosti a poistenci VšZP sa teda nemusia obávať, že by im bola akokoľvek obmedzená poskytovaná zdravotná starostlivosť. Táto je pre poistencov VšZP v plnej miere zabezpečená,“ uviedol.

Pod vznik účtovnej straty sa podpísal historický nárast nákladov na zdravotnú starostlivosť od roku 2015 (zvyšovanie miezd lekárov a zdravotníckych pracovníkov, rozšírenie skupín prijímateľov doplatkov za lieky, zavedenie odvodovo odpočítateľnej položky, nárast cien výkonov z dôvodu zrušenia poplatkov v zdravotníctve). V porovnaní s rokom 2015 vzrástli v roku 2016 náklady VšZP na zdravotnú starostlivosť o 193,5 milióna eur.

Kočan konštatoval, že tento vývoj však v priebehu roku 2015 nebol zohľadnený pri tvorbe takzvaných technických rezerv, ktoré je zdravotná poisťovňa povinná vytvárať v zmysle platnej legislatívy, a to približne vo výške mesačných nákladov na zdravotnú starostlivosť, čo predstavuje zhruba 270 miliónov eur.

Nepriaznivý vývoj hospodárenia poisťovňa intenzívne rieši

Ak by tvorba technických rezerv kopírovala reálny vývoj nákladov na zdravotnú starostlivosť, poznamenalo by to podľa zdravotnej poisťovne už hospodársky výsledok za rok 2015, ktorého výsledkom by bola strata niekoľko desiatok miliónov eur. Podľa zverejnených informácií VšZP už v auguste tohto roka zreálnila tvorbu technických rezerv, ktorá je v súčasnosti k 30. septembru na úrovni 241 miliónov eur a do konca roka je potrebné dotvoriť ju na úroveň 273 miliónov eur.

Nepriaznivý vývoj hospodárenia poisťovňa podľa Kočana intenzívne rieši. Zdravotná poisťovňa pripravuje konkrétne opatrenia na elimináciu nepriaznivých výsledkov hospodárenia a naštartovanie ozdravných krokov pre rok 2017. Tieto opatrenia budú súčasťou pripravovaného Obchodno-finančného plánu na budúci rok. VšZP už napríklad od októbra tohto roka znížila ceny špeciálneho zdravotníckeho materiálu (ŠZM), od 1. januára budúceho roka plánuje zníženie cien CT a MR vyšetrení, či zefektívnenie výdavkov v oblasti liekovej politiky. Ozdravný plán má VšZP predložiť Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou.

VšZP v súvislosti s odhadovaným výsledkom hospodárenia a nedostatočnou tvorbou technických rezerv v minulom roku podáva orgánom činným v trestnom konaní podnet na prešetrenie.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Miroslav Kočan
Firmy a inštitúcie VšZP Všeobecná zdravotná poisťovňa