Štát by mal obmedziť šírenie nenávisti a dezinformácií, Fedor vníma negatívne i sociálne médiá

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Martin Fedor
Poslanec NR SR Martin Fedor (Most-Híd). Foto: archívne, SITA/Ivan Kopčáni

BRATISLAVA 6. januára (WebNoviny.sk) – Sociálne médiá, šírenie nenávisti a dezinformácií sa podľa poslanca NR SR Martina Fedora stávajú pre spoločnosť hrozbou.

Negatívny vplyv na voličské správanie

Ako povedal v nedeľu pre agentúru SITA, na Slovensku zaznamenávame nebývalý rozmach rôznych tzv. alternatívnych médií, presýtených zavádzajúcimi alebo priamo nepravdivými informáciami.

„Dá sa očakávať, že to bude mať aj negatívny vplyv na voličské správanie. A v istom bode zistíme, že sme sa dostali niekam, kde sme nechceli a budeme v rukách sociálnymi sieťami vykŕmených politických brojlerov, ktorým sa v normálnom a zodpovednom svete hovorí jednoducho – blázni,“ povedal Fedor.

Podľa Fedora sú známe pokusy Ruska o ovplyvnenie volieb v USA, podobne pri referende o Brexite, francúzskych prezidentských voľbách a ďalších udalostiach.

„Bezpečnosť v dnešnom svete je stále viac závislá od toho, čomu sú ochotní ľudia uveriť, pod vplyvom akých dezinformácií meniť svoje názory. Práve to predstavuje silnejšie hrozby ako priamy konvenčný útok na niektorú krajinu v EÚ,“ povedal v rozhovore pre agentúru SITA poslanec NR SR Martin Fedor.

Prijaté zákony proti podnecovanie nenávisti

Podľa Fedora je mimoriadne naliehavé, aby sa štát ešte viac zaoberal možnosťami ako obmedziť prílev nenávisti i dezinformácií, ktoré sa s ľahkosťou a rýchlosťou blesku šíria v prostredí sociálnych sietí.

„Za inšpiratívny preto považujem príklad Nemecka, kde sa prijali zákony, ktoré majú zabrániť podnecovaniu nenávisti na sociálnych sieťach. Alebo vo Francúzsku, kde novoprijaté zákony majú umožniť kandidátom vo voľbách brániť sa v zrýchlenom konaní proti šíreniu nepravdivých informácii,“ pripomenul Fedor.

Spoločnosť sa podľa Fedora musí naučiť brániť novému fenoménu, ktorý sa úplne vymkol spod kontroly. „Zatiaľ čo normálne médiá sú regulované licenciami, alebo tlačovým zákonom, v priestore internetu žiadna regulácia akoby neexistovala. A ak sa spoločnosť, štát nemá nechať vydať silám rozvratu a nenávisti, musí začať konať,“ dodal Martin Fedor v rozhovore pre agentúru SITA.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Martin Fedor