Britský premiérKeir Starmer v pondelok uviedol, že jeho krajina spolupracuje so spojencami na vytvorení „realizovateľného“ plánu na opätovné otvorenie Hormuzského prielivu, ktorý Irán fakticky uzavrel v dôsledku vojny na Blízkom východe.
Spolupráca so spojencami
„Spolupracujeme so všetkými našimi spojencami, vrátane európskych partnerov, aby sme pripravili uskutočniteľný spoločný plán, ktorý čo najrýchlejšie obnoví slobodu plavby v regióne a zmierni ekonomické dopady,“ povedal Starmer novinárom. Dodal, že o situácii hovoril aj s americkým prezidentomDonaldom Trumpom.

Trump: NATO čaká veľmi zlá budúcnosť, ak spojenci USA nepomôžu odblokovať Hormuzský prieliv
Britský premiér zároveň zdôraznil, že hoci Veľká Británia „podniká potrebné kroky na svoju obranu a obranu svojich spojencov, nenechá sa vtiahnuť do širšej vojny“.
Nejde a nikdy nešlo o misiu NATO
Starmer tiež uviedol, že Organizácia Severoatlantickej zmluvy (NATO) nie je súčasťou plánu, na ktorom Londýn pracuje so spojencami. „Aby bolo jasné, nejde a nikdy nešlo o misiu NATO,“ zdôraznil v súvislosti so snahou o opätovné otvorenie námorného koridoru, ktorým sa prepravuje asi pätina celosvetovej produkcie ropy.

Nový ajatolláh Modžtába Chameneí je pravdepodobne v kóme a prišiel minimálne o jednu nohu
Starmerove vyjadrenie prišlo po tom, ako prezident Donald Trump varoval, že NATO čaká „veľmi zlá“ budúcnosť, ak spojenci nepomôžu USA odblokovať túto strategickú ropnú trasu.




