Stačilo, končíme, oznámil Sulík a zvyšní traja ministri SaS podali demisiu (video)

SaS, Sulík
Korčok, Gröhling Kolíková a Sulík na tlačovej konferencii oznámili, že odchádzajú. Reprofoto: www.facebook.com
  • aktualizované 5. augusta 2022, 16:29

Minister školstva SR Branislav Gröhling za stranu Sloboda a Solidarita (SaS), ministerka spravodlivosti SR Mária Kolíková a minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok (obaja nom. SaS) podali demisiu.

Viac o téme: Koaličná kríza

Informoval o tom v pondelok šéf liberálov Richard Sulík na tlačovej konferencii. „Končíme vo vláde, kde sme si svoju prácu robili dobre,“ povedal Sulík, ktorý zároveň dodal, že tento odchod nie je ničím osobným.

Vylievali len kilá špiny na SaS

Sulík povedal, že dôvody sú jasné. „To, čo zažíva Slovensko pod vedením lídra hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) Igora Matoviča, sa nedá nazvať inak ako rozvrat. Matovič a premiér Eduard Heger mali celé dva mesiace na to, aby sa zariadili a ukázali, že im na krajine záleží. Využili ich na vylievanie ďalších kíl špiny na SaS,“ dodal predseda liberálov. Zároveň povedal, že si už dávno prestal všímať útoky od Matoviča.

Sulík dodal, že po všetkých ministroch ostal kus dobre vykonanej práce. Za ministerstvo hospodárstva to je napr. „memorandum a následne finálna zmluva so slovenskými elektrárňami, ktorá zabezpečí nízke ceny elektrickej energie pre domácnosti na budúci a ďalší rok“.

Šéf liberálov tvrdí, že doteraz nevie meno svojho nástupcu a považuje to za ľahostajnosť zo strany Matoviča a Hegera. „Líder OĽaNO nevie plánovať nič, ani vlastné myšlienky. Je schopný akurát bagrom presadiť to, čo si deň predtým zmyslel,“ dodal Sulík.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Heger sa necháva šikanovať Matovičom

Predseda SaS si myslí, že premiér Heger bol ich nádejou, no necháva sa Matovičom šikanovať.

„Ten, na ktorého sme sa spoliehali, že urobí s Matovičom poriadky, napokon prišiel na posledné rokovanie s podmienkami lídra OĽaNO pod pazuchou. Väčšina týchto podmienok sú pre nás neprijateľné,“ oznámil. Doplnil, že strana SaS prechádza do opozície, na svojich stoličkách neboli prilepení.

„Budeme konštruktívnou, odbornou, ale aj tvrdou opozíciou,“ prisľúbil Sulík. Ten opäť priznal, že ak minister financií opustí vládu, vráti sa na svoje miesto ministra. Predseda SaS povedal, že strana bude mať záujem o post podpredsedu parlamentu, „navrhneme Martina Klusa, ak by s tým nesúhlasil, budeme prezentovať ďalšie meno.“

Matovič dláždi cestu späť Ficovi

Dôvodom, prečo Branislav Gröhling podal demisiu, je Igor Matovič, jeho správanie a jeho hodnoty. „Od začatej práce sa neodchádza ľahko, na ministerstve školstva sme splnili programový plán vlády,“ tvrdí. Gröhling považuje zotrvanie Matoviča na poste ministra financií ako pochovanie šance na normálne a zodpovedné vládnutie.

„Predseda OĽaNO dláždi cestu späť predsedovi Smer – sociálna demokracia (Smer-SD) Robertovi Ficovi. Tvrdenie, že sa zbavujeme zodpovednosti, to je ďalšie zo stoviek klamstiev, ktoré som zažíval,“ povedal.

Kolíková mala rozrobenú reformu

Mária Kolíková na tlačovej konferencii priznala, že podala demisiu, aj keď má rozrobenú reformu.

„Mala som veľkú vôľu dovládnuť, ale s Matovičom sa dovládnuť nedá,“ priznala. Dodala, že minister financií pošliapava princípy právneho štátu.

„Rozhadzuje peniaze na svoje sny v miliardách, no reformu schválenú pre justíciu nedokáže podporiť,“ povedala. Zároveň priznala, že v súčasnosti je rizikové meniť ministra spravodlivosti vzhľadom na reformu.

Korčok nasledoval svoju stranu

Na tlačovej konferencii oznámil podanie svojej demisie i Ivan Korčok.

„Aj ja zdieľam názor, že pôsobenie Matoviča vedie ku konfliktom. Ak je niekto diplomat, čo je môj príklad, neznamená to, že na stoličke ministra sa bude správať ako úradník. Neviem nájsť pádny dôvod na zotrvanie, keď sa moja nominujúca strana rozhodla odísť,“ tvrdí Korčok.

Zároveň uviedol, že jeho odchod napriek odhováraniu podnietil fakt, že doteraz nemá znalosti o tom, ako bude fungovať trojkoalícia v menšinovej vláde. „Je to veľmi nestabilná situácia a zásadná prekážka, aby som zotrval,“ doplnil.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Branislav GröhlingIgor MatovičIvan KorčokMária KolíkováMartin KlusRichard Sulík
Firmy a inštitúcie OĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnostiSaS Sloboda a Solidarita