Stabilná a rozvinutá Ukrajina znamená stabilné a rozvinuté Slovensko, vyhlásil premiér Ódor

Ursula von der Leyen, Ľudovít Ódor, Lívia Vašáková, Globsec 2023
Zľava: Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová, predseda vlády SR Ľudovít Ódor a podpredsedníčka vlády SR pre Plán obnovy a odolnosti a využívanie eurofondov Lívia Vašáková počas stretnutia na medzinárodnej konferencii Globsec 2023 Bratislava Forum v Bratislave. Bratislava, 31. máj 2023. Foto: SITA/Jakub Julény.

Premiér Ľudovít Ódor sa v stredu stretol s predsedníčkou Európskej komisie Usulou von del Leyenovou, aby diskutovali o proeurópskom smerovaní Slovenska, o zdieľaní spoločných hodnôt, slobody a dodržiavania právneho štátu.

REPowerEU

Ódor spomenul tému implementácie Plánu obnovy a odolnosti SR a hovoril o snahe hľadať riešenia dovozu poľnohospodárskych produktov z Ukrajiny. Informoval o tom v tlačovej správe Tlačový a informačný odbor Úradu vlády SR.

Premiér spolu s podpredsedníčkou vlády Líviou Vašákovou predsedníčku Komisie informovali, že pre Slovensko je tento rok kľúčové požiadať o tretiu žiadosť o platbu.

„Plán obnovy je katalyzátorom systémových zmien v krajine, má za sebou niekoľko nespochybniteľných úspechov. Teraz je dôležité nepoľaviť, ale pokračovať v rýchlo rozbehnutom vlaku. Práve prebieha dlhodobo plánovaná aktualizácia plánu obnovy, s Európskou komisiou nám ostáva dorokovať niekoľko otvorených otázok najmä ohľadom novej zelenej kapitoly REPowerEU,“ povedal Ódor.

Koridory solidarity

Premiér ďalej uviedol, že Slovensko potrebuje hľadať spoločné riešenia s partnermi vrátane členských štátov Európskej únie, Európskej komisie a Ukrajiny. „Naším cieľom je najmä export ukrajinských produktov do tretích krajín a od Komisie očakávame, že predstaví ďalší spoločný postup,“ skonštatoval.

Slovensko podporuje koridory solidarity, ktoré pomáhajú Ukrajine exportovať poľnohospodársku produkciu a zároveň zabraňujú vzniku potravinových kríz v krajinách tretieho sveta. Slovensko patrí k silným podporovateľom integrácie Ukrajiny do Európskej únie.

„Stabilná a rozvinutá Ukrajina znamená stabilné a rozvinuté Slovensko,“ zdôraznil predseda vlády.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ľudovít ÓdorUrsula von der Leyen
Firmy a inštitúcie EK Európska komisiaEurópska únia