Musíme byť schopní rozlišovať medzi Putinom a obyčajnými Rusmi, odznelo na konferencii Globsec

GLOBSEC 2023: Diskusia minstrov zahraničných vecí
Minister zahraničných vecí Rakúskej republiky Alexander Schallenberg počas diskusie ministrov zahraničných vecí na tému: Geopolitický moment Európy? Alebo chvíľa geopolitiky? v rámci medzinárodnej konferencie Globsec 2023 Bratislava Forum v Bratislave. Bratislava, 29. Máj 2023. Foto: SITA/ Jakub Julény

Rakúsko je vojensky neutrálne, ale nikdy nebolo neutrálne, pokiaľ ide o hodnoty. Na bezpečnostnej konferencii Globsec v Bratislave sa tak vyjadril rakúsky minister zahraničia Alexander Schallenberg.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Zdôraznil pritom, že aj po víťazstve Ukrajiny bude Európa potrebovať politiku pre vzťahy s Ruskom. Na svojom webe o tom informuje denník The Guardian.

Čokoľvek urobíme, história sa nezmení a geografia sa nezmení. Musíme byť schopní rozlišovať medzi (Vladimirom) Putinom a jeho prisluhovačmi a obyčajnými Rusmi,“ skonštatoval šéf rakúskej diplomacie. „Môže to byť náročné, ale verím, že je tam veľmi dôležitý rozdiel, ktorý sa nám darí robiť s Iránom a Severnou Kóreou,“ dodal.

Podľa českého ministra zahraničia Jana Lipavského je problém širší ako len v ruskom vedení.  „Nie je to len o Putinovi, je to ruský imperializmus. Je to idea, že Rusko si nie je isté svojimi hranicami, že môže prísť a a čírou silou vyhlásiť „Toto je moje územie“… Musíme byť pripravení chrániť Európu pred touto zlou ideou ruského imperializmu,“ kontroval politik. Konferencii sa mal v pondelok prihovoriť aj ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, ale jeho vystúpenie odložili.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Alexander SchallenbergJán Lipavský