Špecializovaný trestný súd neakceptoval námietku prokurátora o zaujatosti sudcov v prípade Kuciak

Ján Kuciak
Novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenicu zavraždili v ich dome vo Veľkej Mači. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel
  • aktualizované 28. marca 16:24

Sudcovia Ružena Sabová a Rastislav Stieranka nie sú vylúčení z vykonávania úkonov trestného konania v trestnej veci obžalovaného Mariana Kočnera a ďalších osôb.

Ako informovala hovorkyňa Špecializovaného trestného súdu Katarína Kudjáková, rozhodol o tom senát zložený z predsedníčky Ruženy Sabovej a členov Rastislava Stieranku a Jozefa Piknu v pomere hladov 3:0.

Prokurátor namietal zaujatosť sudcov

Súd zároveň vytýčil termíny hlavného pojednávania v kauze vraždy novinára Jána Kuciaka a ďalších skutkov na 14. apríla, 3., 24., 25. a 26. mája, ďalej 6., 7., 14.,15. a 16. júna a 11.,12. a 13. júla.

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) podal vo štvrtok (24. marca) v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka a ďalších skutkov námietku zaujatosti voči sudcom ŠTS Ružene Sabovej a Rastislavovi Stierankovi.

Dôvody námietky sa podľa ÚŠP odvodzujú od posledného rozhodnutia Najvyššieho súdu SR (NS SR) o vylúčení sudkyne Pamely Záleskej v danej trestnej veci.

Záleskú vylúčili z konania

Obaja sudcovia totiž rozhodovali v senáte, ktorý uznal za vinného z obzvlášť závažného zločinu úkladnej vraždy vykonávateľa samotného skutku Miroslava Marčeka.

Podstatou námietky je podľa prokuratúry podrobný opis konania dvoch obžalovaných, ktorí zatiaľ neboli právoplatne uznaní za vinných v odsudzujúcom rozsudku nad Miroslavom Marčekom, teda procesne obdobná situácia, ktorá viedla k vylúčeniu sudkyne Záleskej vo vzťahu k odsúdeniu Zoltána Andruskóa.

Prokurátor zvažuje opravný prostriedok

Ako informovala hovorkyňa Úradu špeciálnej prokuratúry Jana Tökölyová, po doručení rozhodnutia Špecializovaného trestného súdu o podanej námietke zaujatosti voči dvom sudcom a oboznámení sa s jeho odôvodnením sa prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry rozhodne, či využije opravný prostriedok, alebo nie.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jana TökölyováKatarína KudjákováMarián KočnerMiroslav MarčekRastislav StierankaRužena SabováZoltán Andruskó
Firmy a inštitúcie NS Najvyšší súd SRŠpecializovaný trestný súd SRÚrad špeciálnej prokuratúry