Proces v kauze vraždy Kuciaka prerušili, Najvyšší súd SR musí rozhodnúť o námietke voči sudkyni

SÚDY: Kauza vraždy Jána Kuciaka a ïalších skutkov
Marian Kočner. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel.
  • aktualizované 28. februára, 14:36

Špecializovaný trestný súd (ŠTS) v Pezinku prerušil pondelkové pojednávanie vo veci vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice a prípravy vrážd prokurátorov Maroša Žilinku, Daniela Lipšica a Petra Šufliarskeho.

Dôvodom je, že Najvyšší súd SR (NS SR) musí rozhodnúť o sťažnostiach obhajoby voči nevylúčeniu členky senátu Pamely Záleskej. 

Porušovanie prezumpcie neviny obžalovaných

Obžalovaní Kočner a Zsuzsová namietali zaujatosť Záleskej, pretože predsedala senátu, ktorý schvaľoval dohodu o vine a treste so Zoltánom Andruskóom. Ten priznal vinu za podiel na vražde novinára a v hlavnom procese vypovedal ako svedok. Účasť Záleskej v senáte, ktorý prejednáva obžalobu proti Kočnerovi a Zsuzsovej, tak podľa obhajoby porušuje prezumpciu neviny obžalovaných.

Podľa Mareka Paru, obhajcu obžalovaného Mariana Kočnera, je námietka zaujatosti legitímna.

„Magisterka Záleská nemá skutočne čo v senáte robiť. Nemôže byť súčasťou rozhodovania. Je zaujatá,“ skonštatoval s tým, že sudkyňa sa vopred vyjadrila, že obžalovaná Alena Zsuzsová je vinná. Podľa Paru ju pomenovala za páchateľku v prípade, keď rozhodovala o dohode o vine a treste Zoltána Andruskóa.

Senát sa vraj k vine či nevine nevyjadroval

Podľa stanoviska predsedníčky senátu Ruženy Sabovej však vtedajší senát posudzoval len spravodlivosť a primeranosť dohody s Andruskóom a nevyjadroval sa k vine alebo nevine ďalších osôb. Pojednávanie by malo pokračovať koncom marca.

Splnomocnenec rodiny Jána Kuciaka Peter Kubina uviedol, že odročenie pojednávania nepredstavuje dramatické zdržanie v prípade. Zároveň si nemyslí, že je dôvod na vylúčenie členky senátu Pamely Záleskej.

Prvostupňový súd konal predčasne

Najvyšší súd SR (NS SR) v júni 2021 zrušil rozsudok ŠTS zo septembra 2020 a vrátil konanie na prvostupňový súd, ktorý mal opätovne prejednať obžalobu voči Marianovi Kočnerovi a Alene Zsuzsovej.

Predseda senátu NS SR Peter Paluda v rámci odôvodnenia rozhodnutia uviedol, že prvostupňový súd pri oslobodení Kočnera a Zsuzsovej v časti týkajúcej sa vraždy Kuciaka konal predčasne. Niektoré navrhované dôkazy nevykonal a o iných ani nerozhodol.

Správy s Haščákom či Konôpkom

ŠTS sa mal podľa verdiktu napríklad zaoberať správami obžalovaného Kočnera s Miroslavom Konôpkom alebo s Jaroslavom Haščákom, ktoré mali obsahovať vyjadrenia a vyhrážky na adresu Kuciaka.

Tiež sa mala v rámci dokazovania rozoberať časť komunikácie Kočnera s Zsuzsovou, ktorou sa pôvodne súd nezaoberal. Súd mal takisto napríklad opätovne vypočuť členov komanda Petra Tótha, ktorí sledovali novinárov vrátane Kuciaka.

Szabó celý čas svoju vinu popieral

V prípade vraždy investigatívneho novinára a jeho partnerky sú zatiaľ právoplatne odsúdení strelec Miroslav Marček, jeho komplic Tomáš Szabó a sprostredkovateľ Zoltán Andruskó. Andruskóvi, ktorý od svojho zadržania v septembri 2018 spolupracoval s vyšetrovateľmi, uložil ŠTS v Pezinku v decembri 2019 v rámci schvaľovania dohody o vine a treste 15 rokov väzenia.

Marček, ktorý sa k zastreleniu Kuciaka a Kušnírovej priznal až neskôr, bol pôvodne súdený so zvyškom obžalovaných v procese, ktorý sa začal v januári 2020. Po tom, čo sa aj pred súdom priznal, a ten ho opakovane vypočul, bol vyčlenený na samostatné konanie. V apríli 2020 mu nakoniec ŠTS vymeral trest 23 rokov väzenia.

Voči tomuto verdiktu sa odvolal prokurátor, ktorý v jeho prípade požadoval trest 25 rokov. NS SR odvolaniu prokurátora začiatkom decembra 2020 vyhovel. Szabó, ktorý svoju vinu celý čas popieral, bol za vinného uznaný v septembri 2020, pričom mu ŠTS uložil trest 25 rokov väzenia. Najvyšší súd toto rozhodnutie potvrdil v júni 2021.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Alena zsuzsováDaniel LipšicJán KuciakJaroslav HaščákMarián KočnerMaroš ŽilinkaMartina KušnírováMiroslav KonôpkaMiroslav MarčekPamela ZáleskáPeter KubinaPeter PaludaPeter ŠufliarskyPeter TóthRužena SabováTomáš SzabóZoltán Andruskó
Firmy a inštitúcie NS Najvyšší súd SRŠpecializovaný trestný súd v Pezinku