Prokurátor podal námietku zaujatosti voči dvom sudcom v kauze vraždy Kuciaka

Súd v prípade vraždy novinára Kuciaka, Jozef Kuciak, Zlatica Kušnírová
Zľava: Matka zavraždenej Martiny, Zlatica Kušnírová a rodičia Jána, Jozef Kuciak a Jana Kuciaková. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry podal vo štvrtok 24. marca v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka a ďalších skutkov námietku zaujatosti voči sudcom Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) Ružene Sabovej a Rastislavovi Stierankovi.

Ako informovala hovorkyňa Generálnej prokuratúry SR Jana Tökölyová, dôvody námietky sa odvodzujú od posledného rozhodnutia Najvyššieho súdu SR (NS SR) o vylúčení sudkyne Pamely Záleskej v danej trestnej veci.

„Obaja menovaní sudcovia totiž rozhodovali v senáte, ktorý uznal za vinného z obzvlášť závažného zločinu úkladnej vraždy vykonávateľa samotného skutku Miroslava Marčeka,“ ozrejmila hovorkyňa.

Doplnila, že podstatou námietky je podrobný opis konania dvoch obžalovaných, ktorí zatiaľ neboli právoplatne uznaní za vinných v odsudzujúcom rozsudku nad Miroslavom Marčekom, teda procesne obdobná situácia, ktorá viedla k vylúčeniu sudkyne Záleskej vo vzťahu k odsúdeniu Zoltána Andruskóa.

Z prípadu už vylúčili sudkyňu Záleskú

NS SR v utorok 22. marca rozhodol o vylúčení sudkyne Záleskej z rozhodovania v prípade procesu týkajúceho sa vraždy novinára Kuciaka a ďalších skutkov na ŠTS.

„Najvyšší súd po oboznámení sa s obsahom napadnutého uznesenia, s obsahom relevantných častí súdneho spisu a s námietkami obžalovaného Mariana K., zistil, že reálne existujú okolnosti objektívnej povahy, na základe ktorých je pri zohľadnení teórie zdania dôvodný záver o vylúčení sudkyne Záleskej z prejednávania a rozhodovania v posudzovanej veci,“ uviedla hovorkyňa NS SR Alexandra Važanová.

Podľa najvyššieho súdu je totiž zjavné, že by mohli vzniknúť objektívne pochybnosti o jej nestrannosti, a to s poukázaním na jej predchádzajúce rozhodnutie v súvisiacej veci, konkrétne schválenie dohody o vine a treste s Andruskóom.

Ide vraj o porušovanie prezumpcie neviny

Obžalovaní Marian Kočner a Alena Zsuzsová namietali na pojednávaní vo februári zaujatosť Záleskej, pretože predsedala senátu, ktorý schvaľoval dohodu o vine a treste s Andruskóom. Ten priznal vinu za podiel na vražde novinára a v hlavnom procese vypovedal ako svedok.

Účasť Záleskej v senáte, ktorý prejednáva obžalobu proti Marianovi Kočnerovi a Alene Zsuzsovej, tak podľa obhajoby porušuje prezumpciu neviny obžalovaných.

Podľa pôvodného stanoviska predsedníčky senátu Ruženy Sabovej však vtedajší senát posudzoval len spravodlivosť a primeranosť dohody s Andruskóom a nevyjadroval sa k vine alebo nevine ďalších osôb. ŠTS tak rozhodol o nevylúčení Záleskej z rozhodovania vo veci.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Alena zsuzsováAlexandra VažanováJán KuciakJana TökölyováMarián KočnerMiroslav MarčekPamela ZáleskáRastislav StierankaRužena SabováZoltán Andruskó
Firmy a inštitúcie NS Najvyšší súd SRŠpecializovaný trestný súd SRÚrad špeciálnej prokuratúry