Španielsko a ďalšie tri krajiny poskytnú Ukrajine vojenskú techniku, ďalšie balíky pomoci budú obsahovať aj zimnú výbavu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
protivzdušná obrana
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.
  • aktualizované 12. októbra, 15:44

Španielsko pošle Ukrajine šesť odpaľovacích zariadení pre raketové systémy protivzdušnej obrany Hawk, 155-milimetrovú a 105-milimetrovú delostreleckú muníciu a guľomety.

Školenie personálu

Informuje o tom spravodajský web Ukrajinská pravda, ktorý cituje správu španielskeho ministerstva obrany.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Šesť nových protilietadlových raketových systémov sa pripojí k americkej batérii Hawk na Ukrajine, povedala španielska ministerka obrany Margarita Roblesová.

Od novembra Španielsko začne školenia ukrajinských vojakov a technického personálu na obsluhu systémov Hawk, dodala Roblesová.

Balíčky pomoci

Ministerka poznamenala, že jej krajina už Kyjevu poslala poľné balíčky potravín pre armádu a ďalšia dodávka bude obsahovať generátory, potápačské kompresory a zimné vybavenie pre armádu.

V Tolede a ďalších španielskych mestách bude pokračovať výcvik ukrajinských vojakov a celkovo sa na ňom zúčastní až 4000 príslušníkov ukrajinských ozbrojených síl.

Protivzudšná obrana NASAMS

Litovské ministerstvo obrany ohlásilo nový balík vojenskej pomoci pre Ukrajinu, ktorý bude zahŕňať dva systémy protivzdušnej obrany NASAMS a 155-milimetrovú delostreleckú muníciu. Informuje o tom spravodajský web Kyiv Independent.

Litovský minister obrany Arvydas Anušauskas zdôraznil neochvejný záväzok Litvy pomáhať ukrajinským ozbrojeným silám a stáť pevne pri Kyjeve až do víťazstva.

Najväčší prispievateľ na svete

Litva doteraz Ukrajine poskytla v rámci vojenskej, finančnej a humanitárnej podpory a pomoci pri rekonštrukcii takmer jednu miliardu eur. V pomere k svojmu hrubému domácemu produktu je Litva najväčším prispievateľom Ukrajine na svete.

Anušauskas dodal, že jeho krajina v rámci príprav Ukrajiny na zimné obdobie plánuje dodať Kyjivu generátory a ďalšie životne dôležité zariadenia, ktoré Ukrajina potrebuje na prežitie zimných mesiacov.

Bojové vozidlá pechoty a tanky

Bojové vozidlá pechoty a tanky „v najbližších mesiacoch“ Ukrajine spoločne dodajú Česko a Dánsko. Informoval o tom vo štvrtok web Ukrajinská pravda s odvolaním sa na správu ministerstiev obrany oboch krajín.

Táto vojenská technika bude pochádzať z českých skladov alebo ju vyrobia v českých továrňach. Financovať to bude dánska vláda.

Kodaň a Praha plánujú Kyjevu v prvej tranži dodať zhruba 50 bojových vozidiel pechoty a tankov, 2 500 pištolí, 7-tisíc pušiek, 500 ľahkých guľometov a 500 ostreľovacích pušiek, vybavenie pre rádioelektronický boj, prieskumné vybavenie a „značné množstvo“ munície veľkého kalibru.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Arvydas AnušauskasMargarita Roblesová