Sociálna poisťovňa zverejnila čestné vyhlásenie pre odklad splatnosti poistného za január

Sociálna poisťovňa
Foto: ilustračné, SITA/Jozef Jakubčo.

Sociálna poisťovňa zverejnila formulár čestného vyhlásenia, ktorým zamestnávatelia a samostatne zárobkovo činné osoby (SZČO) môžu žiadať o odklad splatnosti poistného za január tohto roka. Lehota splatnosti sa im predĺži do 30. júna 2021. Záujemcom o odklad poistného Sociálna poisťovňa odporúča, aby čestné vyhlásenie zaslali do poisťovne čo najskôr, najlepšie pred splatnosťou ich poistného vo februári tohto roka.

Odložiť si splatnosť poistného môžu zamestnávatelia a SZČO, ktorí vykazujú pokles čistého obratu alebo pokles príjmov z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti o 40 percent a viac. Predĺženie lehoty na zaplatenie poistného za január toho roka platí pre povinne poistenú SZČO a pre zamestnávateľa len za časť poistného za zamestnávateľa. Poistné za zamestnanca tak zamestnávateľ musí zaplatiť v riadnej lehote splatnosti poistného.

Sociálna poisťovňa odporúča využiť elektronický formulár čestného vyhlásenia, ktorý zabezpečí rýchlu spätnú väzbu o zapracovaní predĺženej splatnosti poistného. „V nevyhnutnom prípade je možné využiť aj listinnú podobu formuláru, ktorú treba doručiť príslušnej pobočke Sociálnej poisťovne,“ uviedla poisťovňa v tlačovej správe.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Sociálna poisťovňa