Smer chce skorší termín volieb, ale podľa Fica mimoriadnu schôdzu poslanci zarezali

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Robert Fico
Robert Fico, poslanec a predseda strany Smer-SD. Foto: archívne, SITA/Diana Černáková.
  • aktualizované 11. mája 11:31

Mimoriadna schôdza parlamentu k skoršiemu termínu predčasných parlamentných volieb sa vo štvrtok otvoriť nepodarilo. Krátko 9:00 sa prezentovalo 54 poslancov a o pol hodinu neskôr len 59. Na to, aby bolo plénum uznášaniaschopné, treba nadpolovičnú väčšinu, čiže 76 poslancov. O uznášaniaschopnosť sa pokúsia opäť v utorok 16. mája.

Schôdzu iniciovala opozičná strana Smer – sociálna demokracia (Smer-SD), Hlas – sociálna demokracia a nezaradení poslanci okolo Tomáša Tarabu (Život-NS). Strany tak chcú presadiť skorší termín volieb, tie by sa podľa nich mali konať najneskôr 1. alebo 8. júla.

Líder Smeru-SD Robert Fico na tlačovej konferencii uviedol, že mimoriadnu schôdzu poslanci doslova „zarezali“. Mohli mať podľa neho aspoň toľko odvahy, aby ju otvorili a neschválili program. Pokiaľ by neschválili program, schôdza by sa neprekladala na budúci utorok.

„Takto budeme svedkami, že v utorok (16. mája) ráno sa zopakuje posledné hlasovanie. Sme si vedomí toho, že ak sa tento či budúci týždeň nevyužije na zmenu termínu parlamentných volieb, bude to presne tak, ako to chcela prezidentka Zuzana Čaputová, ktorá vie, že potrebuje vládu, ktorá bude slúžiť tak, ako slúži ona,“ myslí si Fico. Dodal, že strana je s hlavou štátu v otvorenom politickom a názorovom konflikte.

Prijatie uznesenia

Opozícia chcela na mimoriadnej schôdzi prijať uznesenie „k aktuálnej ústavnej a politickej kríze“ a žiadala, aby sa voľby konali už začiatkom júla.

Prijatím uznesenia by NR SR skonštatovala, že Slovensko ako parlamentná demokracia sa nachádza v hlbokej ústavnej a politickej kríze, ktorú nie je možné riešiť bez účasti parlamentu. Ďalej by skonštatovala, že Slovensko nevyhnutne potrebuje urýchlené vymenovanie novej vlády na základe výsledkov predčasných parlamentných volieb.

Podporou uznesenia by parlament vyslovil súhlas, že vymenovanie úradníckej vlády prezidentkou Zuzanou Čaputovou bez podpory NR SR v podobe vyslovenia dôvery takejto vláde bude viesť k prehĺbeniu chaosu a k niekoľkomesačnému odkladu prijatia finančných, ekonomických a sociálnych opatrení nevyhnutných na stabilizáciu situácie.

Opozícia v uznesení požaduje, aby prezidentka rozhodnutia o menovaní novej vlády dôsledne konzultovala s NR SR, ktorú musí nová vláda požiadať o vyslovenie dôvery. Ďalej žiada, aby úradnícka vláda okamžite po vymenovaní prezidentkou predložila na rokovanie NR SR v skrátenom legislatívnom konaní návrh na skrátenie súčasného volebného obdobia tak, aby sa voľby konali najneskôr začiatkom júla.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Boris KollárTomáš Taraba
Firmy a inštitúcie Hlas - sociálna demokraciaNR SR Národná rada Slovenskej republikySMER-SDŽivot - národná strana