Slovenský systém S-300 je už na Ukrajine, tajný presun trval dva dni

Systém s 300
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.
  • aktualizované 8. apríla 15:14

Slovenský systém protivzdušnej obrany S-300 je už na Ukrajine. Informovala o tom televízia Markíza na svojom spravodajskom webe Tvnoviny.sk. Tajný presun trval podľa informácií TV Markíza dva dni.

Článok 51 Charty OSN

Premiér Eduard Heger (OĽaNO) potvrdil, že Slovenská republika systém Ukrajine darovala. Ako uviedol, Slovensko tak urobilo na základe žiadosti Ukrajiny o pomoc pri výkone sebaobrany v zmysle článku 51 Charty Organizácia Spojených národov, ako priamy následok ozbrojenej agresie zo strany Ruskej federácie. Stanovisko Eduarda Hegera poskytla hovorkyňa predsedu vlády Ľubica Janíková.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

„Ide o zodpovedné rozhodnutie, ktorým SR, ako krajina, ktorá podporuje mier, slobodu a ochranu ľudských práv, poskytuje pomoc vo forme čisto obranného systému Ukrajine a jej nevinným občanom, pričom veríme, že tento systém pomôže zachrániť čo najviac nevinných Ukrajincov pred ďalšou agresiou Putinovho režimu,“ skonštatoval premiér.

Heger však, že darovanie systému neznamená, že Slovenská republika sa stala súčasťou ozbrojeného konfliktu na Ukrajine. Ubezpečil tiež, že obranyschopnosť Slovenskej republiky je naďalej zabezpečená a v najbližších dňoch bude posilnená dodatočným systémom protiraketovej obrany zo strany spojencov.

Štvrtá batéria systému Patriot

Minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO) v tejto súvislosti vyhlásil, že pri tom myslia aj na bezpečnosť Slovenska, preto darovanie systému uskutočnili až vtedy, keď za neho Slovensko dostalo plnohodnotnú náhradu.

„Pôjde už o štvrtú batériu jedného z najmodernejších systémov protivzdušnej obrany – Patriot od našich spojencov, ktorými tak bude pokryté územie SR. V porovnaní so systémom S-300 sovietskej výroby s minimálnou možnosťou servisovania a končiacou technickou životnosťou je to skvelá správa pre Slovensko a zároveň veľká pomoc pre Ukrajinu,“ vyhlásil.

Štvrtá batéria systému Patriot by mala prísť na Slovensku v priebehu budúceho týždňa. Ako vysvetlil Naď vo svojom profile na sociálnej sieti, dve batérie poskytli Nemci, jednu Holanďania a poslednú štvrtú poskytnú Slovensku Spojené štáty americké.

Rezort obrany pripomína, že darovanie systému neznamená, že by sa Slovensko stalo súčasťou ozbrojeného konfliktu na Ukrajine. Obranyschopnosť SR je naďalej zabezpečená a v najbližších dňoch bude posilnená štvrtou batériou systému Patriot, ktorá dorazí na Slovensko v priebehu nasledujúceho týždňa a ostane na našom území tak dlho, ako to bude potrebné.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom