Slovensko pomôže Ukrajine s reformami potrebných na vstup do EÚ. Heger tvrdí, že s nimi máme bohaté skúsenosti

Eduard Heger
Premiér Eduard Heger. Foto: archívne, SITA/Jana Birošová.
  • aktualizované 25. marca 2022, 14:55

Slovenská republika ochotne pomôže Ukrajine s reformami potrebnými na vstup do Európskej únie. Vyhlásil to slovenský predseda vlády Eduard Heger (OĽaNO) na začiatku druhého dňa zasadnutia Európskej rady v Bruseli.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

Európski lídri sa vo štvrtok 24. marca zhodli okrem iného na tom, že Európska únia (EÚ) je odhodlaná poskytnúť ukrajinskej vláde podporu na zabezpečenie jej bezprostredných potrieb a po ukončení násilností zo strany Ruska aj pomoc pri obnove demokratickej Ukrajiny.

Všetci predstavitelia krajín EÚ sú tiež rozhodnutí pokračovať v potvrdzovaní sankcií voči Rusku.

Pomoc pri povojnovej obnove Ukrajiny

Heger ocenil, že európski partneri prijali návrh na zriadenie fondu obnovy, ktorý bude slúžiť na okamžitú pomoc Ukrajine, ale aj na jej povojnovú obnovu.

„Do záverov sa podarilo dostať naše návrhy o tom, aby súčasťou pomoci Ukrajine neboli len peniaze, ale aj pomoc pri reformách. Dobre vieme, že reformy sú kľúčové na to, aby krajina mohla splniť všetky kritériá na to, aby sa mohla stať členom Európskej únie,“ vysvetlil Heger s tým, že Slovensko má skúsenosti so vstupom do európskeho spoločenstva.

Podľa slovenského premiéra je potrebné dať krajinám, ako Ukrajina, Moldavsko či Gruzínsko, asistenciu s tým, aby dosiahli potrebné kritériá na vstup.

„Nebudeme zľavovať z kritérií, pretože to nie je správne. Ale pomôžeme tým krajinám ich splniť,“ doplnil.

Sila, s ktorou Putin nepočítal

Na štvrtkových rokovaniach sa osobne zúčastnil aj americký prezident Joe Biden. Ako uviedol Heger, americká hlava štátu priniesla na Európsku radu tému jednoty celého demokratického sveta.

„Demokratický svet musí byť a je jednotný. Toto je sila, s ktorou Vladimir Putin nepočítal, a ktorá na neho tlačí,“ zdôraznil Heger.

Telefonicky sa vo štvrtok s európskymi lídrami spojil aj ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, ktorý spomenul aj Slovenskú republiku ako jednu z krajín, ktoré Ukrajine výrazne pomáhajú.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Eduard HegerJoe BidenVladimir PutinVolodymyr Zelenskyj
Firmy a inštitúcie Európska únia