Slovenskí hokejisti vo Švédsku viedli 2:1, ale v druhej tretine dostali päť gólov a nakoniec prehrali

Ladislav Nagy
Útočník Ladislav Nagy. Foto: archívne, SITA/Tomáš Somr.

NORRKÖPING 5. apríla (WebNoviny.sk) – Slovenská hokejová reprezentácia neuspela vo svojom úvodnom aprílovom prípravnom zápase pred májovými majstrovstvami sveta v Dánsku, vo štvrtok vo švédskom Norrköpingu podľahla domácemu výberu 3:6. Odveta je na programe v piatok o 18.30 h v Oskarshamne. Obe stretnutia sú súčasťou seriálu Euro Hockey Challenge 2018.

V Norrköpingu absolvovali premiéru v najcennejšom drese brankár Dávid Hrenák, obrancovia Martin Bodák, Martin Fehérváry, Mário Grman a útočníci Andreas Štrauch, Eduard Šimun, Dávid Bondra, Filip Krivošík a Dávid Šoltés. Štvrtkový duel nedohral obranca Karol Sloboda, ktorého previezli na pozorovanie do nemocnice.

Skóre štvrtkového súboja otvoril v 8. min v presilovke Carl Klingberg, vyrovnanie zariadil v 16. min obranca Juraj Valach a druhý gól Slovákov strelil v 20. min Martin Bakoš. V druhej tretine prišla kanonáda domácich hokejistov. Najprv Carl Klingberg skompletizoval hetrik, v 33. min zvýšil Patrick Cehlin na 4:2. Následne debutanta v slovenskej bránke Dávida Hrenáka prekonali aj Patrik Zackrisson a Adam Almquist. V tretej časti hry znížil skúsený Michel Miklík.

V 37. vzájomnom zápase sa zrodila 24. prehra Slovákov, na svojom konte majú aj 10 víťazstiev a tri súboje sa skončili nerozhodne. Juraj Valach vo štvrtok vo svojom tridsiatom reprezentačnom zápase strelil premiérový gól, Martin Bakoš v 45. súboji skóroval deviatykrát a Michel Miklík v 96. stretnutí dosiahol 24. zásah.

Euro Hockey Challenge 2018

• Norrköping

Švédsko – Slovensko 6:3 (1:2, 5:0, 0:1)
Góly: 8. C. Klingberg (Sundström), 23. C. Klingberg (Wikstrand, Pilut), 30. C. Klingberg (Lindqvist), 33. Cehlin (Zackrisson, Wikstrand), 35. Zackrisson (Grundström, Cehlin), 36. Almquist (Norman) – 16. J. Valach (Krivošík, P. Svitana), 20. M. Bakoš (M. Hovorka), 48. Miklík (L. Nagy)
Vylúčení: 4:6 na 2 min, presilovky: 3:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Harnebring, Holm – Nordlander, Jonsson (všetci Švéd.)

Zostavy:
Švédsko: Hellberg – Pilut, Wikstrand, Almquist, Nyberg, J. Andersson, Arnesson, Brännström, Ginning – Cehlin, Zackrisson, Rödin – Lindqvist, Sundström, Olofsson – Grundström, Asplund, Nygaard – Norman, Ölund, C. Klingberg – Liss
Slovensko: Hrenák – J. Valach, Gernát, Grman, Trška, Bodák, Marek Ďaloga, K. Sloboda, Fehérváry – Miklík, Buc, L. Nagy – A. Kudrna, M. Hovorka, M. Bakoš – P. Svitana, Krivošík, Šoltés – Štrauch, Šimun, D. Bondra

I. tretina

Ako prví hrali presilovku Slováci, ale vylúčenie Piluta nepotrestali. Na opačnej strane potom putoval na trestnú lavicu Štrauch a jeho trest skrátil C. Klingberg strelou švihom z ľavého kruhu – 1:0. Vzápätí si dve minúty odsedeli Juraj Valach a po ňom aj Adam Ginning.

V závere 16. min sa slovenskému družstvu podarilo vyrovnať, keď obranca J. Valach od modrej čiary prepálil všetko, čo mu stálo v ceste – 1:1. Ešte pred prvou sirénou šokoval domácich priaznivcov M. Bakoš, keď po úspešnom vhadzovaní prestrelil Hellberga – 1:2.

II. tretina

V druhej tretine mali Švédi výraznú prevahu aj zásluhou štyroch presiloviek. Najprv C. Klingberg vyrovnal na 2:2 v rovnovážnom stave tečom Wikstrandovej strely, neskôr potrestal faul Šimunaa ďalším tečom skompletizoval hetrik – 3:2. Slovenského brankára Hrenáka vzápätí prekonal v početnej výhode Cehlin – 4:2 a po ňom pri hre piatich proti piatim aj Zackrisson – 5:2 a Almqvist – 6:2. Druhú tretinu vyhrali Švédi na strely 18:2!

III. tretina

V úvode tretieho dejstva obaja súperi nevyužili presilovku a v 48. min sa tímu SR podarilo skorigovať – L. Nagy našiel medzi kruhmi Miklíka a ten prekonal Hellberga – 6:3. Slováci potom nevyužili jednu presilovku, veľké šance na oboch stranách chýbali.

Hlasy

Dávid Hrenák (brankár SR, debut v reprezentácii): „Myslím si, že sme mali celkom dobrý začiatok. Prvá aj tretia tretina boli dobré, ale zápas sa hrá celých 60 minút, takže naplno musíme hrať vo všetkých dejstvách. Nemôžeme robiť chyby, aké sme robili v druhej časti. Súperovi sme dali veľmi veľa presiloviek a to rozhodlo. Debut v reprezentácii som si užil, aj keď som si premiéru predstavoval trochu inak. Ukázalo mi to však, že ešte musím veľa trénovať a pracovať na sebe. Musím sa zlepšiť vo veľa veciach, otvorilo mi to oči.“

Martin Bakoš (útočník SR, autor druhého gólu): „V prvej tretine to bol celkom vyrovnaný zápas, no druhú časť sme nezvládli. V tretej sme zase začali dobre korčuľovať a hýbať sa. Iba takto máme šancu ich zdolať, nesmieme vypustiť žiadnu tretinu. Hlavne musíme viac chcieť. Dávid pochytal mnoho šancí, v druhej časti sme mu veľmi nepomohli. Chytil veľa vecí naviac, takže jemu nemožno nič extra vyčítať.“

Viac k osobe Dávid BondraJuraj ValachKarol SlobodaMarek ĎalogaMartin BakošMartin FehérváryMichel Miklík
Firmy a inštitúcie Slovenská hokejová reprezentáciaŠvédska hokejová reprezentácia