BRATISLAVA 11. júla (WEBNOVINY) – Polícia v prvom polroku tohto roku eviduje 6 420 dopravných nehôd, čo je o 46 menej ako v rovnakom období vlaňajška.
O život prišlo 77 osôb, o 62 menej ako v porovnateľnom období predchádzajúceho roka.
Je to doposiaľ najnižší počet obetí, uviedla dnes hovorkyňa Prezídia Policajného zboru SR Denisa Baloghová. Ťažké zranenia utrpelo 445 osôb, čo je o 71 menej ako vlani.
Ľahké zranenia utrpelo 2 339 osôb, čo predstavuje nárast o deväť zranených oproti roku 2012. Alkohol figuroval pri 732 nehodách, pred rokom to bolo o 94 prípadov viac.
Najviac nešťastí sa stalo v piatok
Za prvých šesť mesiacov tohto roka zavinili vodiči motorových vozidiel 5 562 dopravných nehôd, pri ktorých prišlo o život 63 osôb. Požitie alkoholu zistili v 643 prípadoch. Cyklisti zavinili 136 nehôd, o život prišli traja ľudia a u 29 cyklistov bol zistený alkohol. Chodci zavinili 232 nehôd, pri ktorých zahynuli deviati a alkohol bol zaznamenaný pri 52 dopravných nehodách, pri ktorých nikto nezomrel. Motorkári zavinili 93 nehôd, o život prišli dvaja z nich a alkohol bol zistený pri deviatich nehodách.
Najviac nehôd sa stalo v piatok – 1 072, vo štvrtok – 1 011 a najmenej nehôd polícia zaznamenala v nedeľu – 726. Polícia eviduje 65 nehôd na železničných priecestiach, zomreli pri nich dve osoby a v 11 prípadoch figuroval aj alkohol.
Príčiny nehôd
Hlavnou príčinou nehôd zostáva naďalej porušenie povinností vodiča. Ide o 2 326 nehôd, pri ktorých zomrelo 15 osôb. Druhou najčastejšou príčinou je nedovolená rýchlosť jazdy – 1 174 nehôd, pri ktorých prišlo o život 26 ľudí. Najviac nehôd bolo na miestnych komunikáciách – 2 909, kde o život prišlo 16 osôb a na cestách I. triedy, kde vyhaslo až 33 životov. Ani jeden život si nevyžiadali nehody na diaľniciach a rýchlostných cestách.
Polícia do dopravno-bezpečnostných akcií zapája okrem dopravnej polície čoraz viac aj poriadkovú, železničnú, mýtnu i hraničnú políciu. V rámci zlepšenia dopravno-bezpečnostnej situácie polícia zameria svoju pozornosť aj na najzraniteľnejších účastníkov, a to chodcov, cyklistov či motorkárov, s cieľom ochrániť čo najviac životov. „U vodičov apelujeme na predvídavosť situácie, ktorá sa môže na cestách vyskytnúť, ako aj potrebu spomaliť najmä v miestach, kde je pravdepodobnosť zvýšeného výskytu chodcov, ako napríklad priechody pre chodcov, autobusové zastávky a podobne,“ dodala Baloghová.